اول فرش بخریم یا مبل

اول فرش بخریم یا مبل

دغدغه‌ی اصلی عروس خانم‌ها برای خرید جهیزیه (فرش جهیزیه) و یا دیگر خانم‌هایی که قصد تغییر مبل و فرش خود را دارند این است که اول باید فرش را بخرند بعد مبل را با آن ست کنند یا اینکه اول مبل را بخرند و سپس فرشی با زمینه‌ای به رنگ مبل خود انتخاب کنند. بعضی‌ها عقیده دارند که اول باید فرش را خرید و سپس متناسب با رنگ زمینه‌ی فرش، پارچه‌ی مبل را انتخاب کنند زیرا به دلیل تنوع در رنگ و طرح پارچه‌های مبلی این کار راحت تر است تا بخواهیم فرش را با مبل ست کنیم. به هر حال ما در این مقاله سعی داریم تا به شما کمک کنیم که اول فرش خود را بخرید یا مبل را تا برای ست کردن رنگ‌های آن‌ها راحت تر باشید پس در ادامه با ما همراه باشید.
(در مورد دغدغه نحوه انتخاب فرش و پرده برای خانه خود در مقاله قبلی صحبت کردیم. )

راه حل این است که ابتدا باید مبل خود را انتخاب کنید و سپس فرش متناسب با رنگ مبلتان را خریداری کنید. دلیل آن هم این است که پیدا کردن فرش با رنگی که به مبل شما بخورد خیلی راحت تر از پیدا کردن مبل با رنگ فرش است. زیرا در دنیای رنگی فرش‌ها تقریبا همه مدل فرشی با رنگ‌های مختلفی موجود می‌باشند و می‌توانید پس از خرید مبلمان خود به انتخاب فرش بپردازید اما ممکن است گاهی اوقات خرید مبل با پارچه‌ای که به زمینه‌ی فرشتان بخورد، کاری دشوار باشد. اما حال که متوجه شدید که باید اول مبلتان را انتخاب کنید برای ست کردن مبل و فرش چند راه پیش رو دارید تا فرش و مبلمان شما به اندازه ی کافی با هم همخوانی داشته باشند و شاهد هیچ تناقضی بین آن‌ها نباشید.

هماهنگ کردن مبل و فرش بر اساس طرح

روش اول 

این که اگر مبل شما دارای طرح‌های شلوغ است می‌توانید از فرشی ساده در زیر مبل خود استفاده کنید. منظور از ساده بودن فرش این است که فرشی با نقشه‌ی خلوت انتخاب کنید و یا اینکه فرش‌های تک رنگ را مد نظر قرار دهید.

روش دوم

 در این روش، برخلاف روش قبلی اگر مبل شما دارای پارچه ی ساده است می‌توانید از فرش‌هایی با طرح‌های شلوغ در دکوراسیون خود بهره ببرید.

روش سوم

 این است که هر دو فرش و مبل را با طرح‌های خلوت و یا ساده‌ی ساده انتخاب کنید. این روش در دکوراسیون‌های مدرن بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد. 

روش چهارم 

هم این است که هم فرش و هم مبل را با طرح و نقشه‌های شلوغ انتخاب کنید. درست است که این روش باعث زیبایی دکوراسیون می‌شود اما بعضی از افراد هستند که از دکوراسیون‌هایی با طرح‌های شلوغ فراری‌اند و عقیده دارند که این نوع ترکیب به مرور زمان باعث دل زدگی آن‌ها می شود. 

هماهنگ کردن مبل و فرش بر اساس رنگ

در هنگام انتخاب طرح مبل و فرش، باید رنگ آن‌ها را هم در نظر بگیرید. شما می‌توانید برای انتخاب رنگ فرش و مبل از الگوی تک رنگ یا کروماتیک استفاده کنید؛ یعنی فرش و مبل خود را به صورت هم رنگ انتخاب کنید  یا حتی می توانید از توناژهای مختلف یک رنگ برای این الگو استفاده کنید. می‌توانید از تضاد رنگی هم برای ست کردن فرش و مبل خود استفاده کنید.  مثل ترکیب‌های سفید و مشکی بدین صورت که فرش را با زمینه‌ی روشن مثل کرم انتخاب کرده و مبل‌ها را با رنگ‌های تیره مثل قهوه‌ای یا مشکی ست کنید. روش دیگری که می‌توانید در ست کردن فرش با مبل ها از آن استفاده کنید، این است که پارچه ی کوسن مبل را متناسب با طرح و رنگ فرشتان انتخاب کنید. در این صورت دیگر مهم نیست که مبل شما چه رنگی است؛ زیرا با ترکیب رنگی کوسن‌ها با فرش، به خودی خود مبل با فرش هم هماهنگ می شود. به جز کوسن می‌توانید از پاف مبل ال هم برای ست کردن با فرش بهره ببرید. بدین صورت که اگر پاف شما طرح دار است از فرش‌ها یا موکت‌هایی ساده در زیر آن استفاده کنید و برعکس. یعنی اگر پاف مبل شما ساده است، پهن کردن فرش‎هایی با طرح‌های شلوغ باعث زیبایی دکوراسیون شما می‌شود. برای گرفتن اطلاعات بیشتر در جهت هماهنگ کردن رنگ مبلمان با فرش می‌توانید به مقاله چیدمان دکوراسیون مناسب با فرش قرمز و چیدمان مناسب با فرش سرمه‌ای و چیدمان مناسب با فرش فیروزه‌ای مراجعه کنید.

 نکته‌ی دیگری که باید در ست کردن فرش با مبل‌ها در نظر بگیرید این است که سبک‌ها با هم هماهنگ باشند. مثلا اگر به مبل‌های سلطنتی و استیل علاقه مند هستید از فرش‌های سنتی ایرانی باید در زیر آن‌ها استفاده کنید. و یا اگر دکوراسیون‌های مدرن را می پسندید و می‌خواهید از مبل‌های کلاسیک و مدرن یا مبل‌های راحتی در منزل خود استفاده کنید باید از موکت یا فرش‌هایی با طرح‌های مدرن هم بهره ببرید. اما می‌توانید به این اصول هم پایبند نباشید و از ترکیب این دو روش استفاده کنید. فقط باید نهایت دقت را به خرج دهید تا شکستن این اصول و ترکیب‌ها باعث خلق یک دکوراسیون زشت و زننده نشود. در پایان باید این نکته را هم در نظر بگیرید که برای خلق یک دکوراسیون زیبا علاوه بر ست کردن فرش و مبل باید دیگر وسایل منزل مثل پرده ها را نیز در نظر بگیرید تا هماهنگی‌های لازم در طرح‌ها و رنگ‌های آن‌ها برقرار شود.
ما در این مقاله سعی کردیم نکات مهم و اساسی برای ست کردن فرش و مبل که دو جزء اصلی در هر دکوراسیونی است را بیان کنیم. ضمن اینکه در خرید فرش و مبل شما را راهنمایی کردیم و با بیان یک سری نکات شما را متقاعد کردیم که اول باید فرش را خریداری کنید یا مبل را.

مطالب مشابه

فرش ماشینی تقلبی
چهارشنبه 28 آذر 1397

فرش ماشینی تقلبی

ادامه مطلب

خرید فرش آگاهانه
چهارشنبه 28 آذر 1397

خرید فرش آگاهانه

ادامه مطلب

نکات لازم برای چیدمان زیباتر منزل
چهارشنبه 28 آذر 1397

نکات لازم برای چیدمان زیباتر منزل

ادامه مطلب

فرش مناسب منزلتان چیست؟
پنجشنبه 20 دی 1397

فرش مناسب منزلتان چیست؟

ادامه مطلب

گبه- گلیم -جاجیم
چهارشنبه 26 دی 1397

گبه- گلیم -جاجیم

ادامه مطلب

خرید مستقیم فرش از کارخانه
شنبه 29 دی 1397

خرید مستقیم فرش از کارخانه

ادامه مطلب

فرش اتاق کودک
دوشنبه 01 بهمن 1397

فرش اتاق کودک

ادامه مطلب

مرمت  یا رفو گری فرش
چهارشنبه 03 بهمن 1397

مرمت یا رفو گری فرش

ادامه مطلب

نظرات کاربران

کد امنیتی