فرش ماشینی تقلبی

خرید فرش ماشینی تقلبی ممنوع

فرش در خانه یکی از ابزار ضروری زندگی است؛ پس یکی از خریدهای اصلی هر منزلی به فرش اختصاص دارد. فرش اعم از فرش ماشینی و فرش دستباف، هیچ تفاوتی ندارد. تنها چیزی که مهم است این موضوع است که فرشی که خریداری می شود، سالیان سال کار کرده و شما مطابق آن مبلغی که پرداخت کرده اید، از کارکرد جنس مورد نظر استفاده ببرید.

فرش وسیله‌ای لازم برای منازل ایرانیان محسوب می‌شود که نمی‌توان از آن چشم پوشی کرد. در واقع فرش ماشینی که امروزه از استقبال بسیاری از مردم ایران و جهان روبرو شده است، قیمت پایینی ندارد.اما به دلیل کیفیتی که دارد و تنوعی که روزبه روز به تعداد آن اضافه می گردد، مورد توجه خریداران فرش قرار گرفته است. برخی خریداران طرفدار خرید اینترنتی هستند که این امکان نیز برایشان فراهم شده است. 

بر روی قیمت فرش ماشینی، عوامل بسیاری تاثیرگذار است. جنس ماده‌ای که فرش ماشینی از آن بافته می شود، طرح آن، برندی که آن را تولید می کند و شانه و تراکمی که در آن فرش ماشینی بافته می‌شود.

مقاله مرتبط:خرید آگاهانه فرش

آیا علت رکود فرش دستباف، فرش ماشینی است ؟

خیر!

فرش ماشینی، اگر چه با ظهور تازه‌اش نسبت به فرش دستباف توانسته جایگاه خوبی را در جهان و صادرات به خود اختصاص دهد، اما باعث این رکود نیست؛ زیرا فرش دستباف به واسطه‌ی مواد اولیه‌ی گران و پر هزینه و پروسه‌ی تولید طولانی مدتش نسبت به فرش ماشینی، جز کالاهای لوکس به شمار می‌رود و تمام اقشار جامعه نمی‌توانند آن را تهیه کنند. و موضوع صادرات آن با مشکل روبرو شده است به این دلیل که تحریم‌هایی که به ایران فشار می‌آورد به این حوزه نیز اعمال شده است. و عدم صادرات آن باعث می شود که عده‌ی کمی به خاطر بازار خراب فرش دستباف به این حوزه روی بیاورند .

فرش ماشینی درست است که در جنس‌های و طرح‌های متنوع و توسط تولیدکنندگان متفاوت بافته می‌شود، اما در این میان باید برند و جنسی را انتخاب کرد که برای سالیان متمادی بدون تغییر و اُفت کیفیت برای ما کار کند.

با آگاهی خرید کنید

شما باید فرش ماشینی با کیفیت را بشناسید سپس اقدام به خرید فرش ماشینی کنید. زیرا فرش‌های ماشینی با طرح‌های یکسان اما جنس‌های متفاوت یا شانه و تراکمی دیگر بافته شده و شما نتوانید شانه و تراکم و جنس آن را تشخیص دهید. در صورتی که اگر قبل از خرید از یک فرد اگاه پرس و جو کرده یا با خواندن چندین مقاله اطلاعاتی کسب کنید می‌توانید فرش با کیفیت را از یک فرش بی کیفیت تشخیص دهید.

کمتر خریداری پیدا می‌شود که قبل از خرید تحقیق کند تا وقتی یک فرش تقلبی را مقابل او گذاشته و بخواهند، به قیمت یک فرش خوب از او پول بگیرند متوجه این کار شده و از خریدن آن اجتناب کند.

رکود بازار و افزایش نرخ دلار و بالا رفتن قیمت فرش خوب باعث شده است که عده‌ای به طمع سادگی مردم و فروش بیشتر دراین بازار خراب فرش‌های بی کیفیت را به اسم فرش‌های اصل، با قیمتی به مراتب پایین تر از اصل آن اقدام به تبلیغ کرده و با چرب زبانی فرشی نامرغوب را به جای فرش مرغوب به مردم غالب می‌کنند.

دراینجا روش‌ها و نشانه‌هایی به شما گفته می‌شود که به کمک آن می‌توانید فرش خوب را از فرش تقلبی تشخیص داده و آن را خریداری کرده و از خرید غیر از آن اجتناب کنید.

شناسنامه ی فرش را که شامل مشخصات ان می شود را بررسی کرده و صحت ان را در فرش ماشینی تان بررسی نمایید. شناسنامه ی فرش به مشخصاتی شامل، شانه و تراکم، جنس نخ، نام برند و کارخانه‌ی تولیدی، تعداد رنگ به کار رفته در آن و... است.

شانه و تراکم و لطافت فرش را بررسی کنید تا متوجه این موضوع شوید که فرش ماشینی‌تان با آن میزان تراکم ذکر شده بافته شده و یا اینکه نخ به کار رفته در آن همانی است که در پشت فرش ذکر شده است.

تشخیص شانه و تراکم :

شانه به تعداد گره‌های به کار رفته در یک متر عرض فرش گویند و تراکم به تعداد گره‌های بافته شده در یک متر راستای طولی فرش گفته می‌شود.

 اگر شما یک سانت از به طور مثال، یک فرش 1000 شانه را بشمارید باید، در آن 10 گره شماره کنید که اگر کمتر از این مقدار بود یعنی فرش شما نباید به این مشخصات معرفی شود و تقلبی است.

تشخیص تراکم و فشردگی فرش :

فرش را لمس کنید و میزان نرمی و زبری آن را بررسی کنید. چسبندگی بین ریشه‌ها را درک کنید و بفهمید. هر چه فرش سفت تر و محکم تر باشد میزان شانه و تراکم آن بالاتر است و آن از کیفیت و ماندگاری لازم برخوردار است. اما اگر ریشه‌ها بسیار نرم بود و فرش توخالی بود به طوری که کف فرش را می‌توانستید به راحتی ببینید این فرش کیفیت و استاندارد لازم را ندارد.

به ارتفاع نخ خاب باید توجه کنید که حداقل باید 7 تا 8 میلی متر باشد .

جنس فرش:

بهترین فرش موجود در بازار، فرش آکریلیک است. مراقب این قضیه باشید که جنس فرش‌تان پلاستیکی نباشد و آن را به عنوان فرش درجه یک به شما نفروشند. عوامل و نشانه‌هایی وجود دارد که با آن‌ها می‌توانید فرش‌تان را تشخیص دهید.

اگر فرش‌تان از جنس پلاستیک باشد این موضوع را بدانید که باعث بروز حساسیت و مشکلات تنفسی و نظافتی می‌شود.

اگر فرش شما از جنس آکریلیک باشد بوی نفت و پلاستیک نمی‌دهد. وقتی آن را لمس می‌کنید تارهای آن به صورت دانه دانه از زیر دست شما رد می شوند و در هنگام لمس احساس چسبندگی به شما دست نمی‌دهد. رنگ‌های فرش آکریلیک شاداب‌تر پیدا هستند و فرش شما حالت زنده و شفاف بودن دارد. فرش آکریلیک به نوعی پشم مصنوعی است و در برابر عواملی همچون نور و گرما مقاومت بالایی دارد.

بسیاری از فرصت طلبان با چسباندن مارک‌های معروف و مشخصات کارخانجات معتبر، سعی در گول زدن مشتریان و فروش فرش تقلبی به آنها زیر نام برندهای معروف می‌کنند که باید گفت مراقب باشید گول این افراد را نخورید و خوب فرش‌تان را بررسی کنید.

اگر فرش ماشینی‌تان اصل باشد باید پشت فرش ماشینی به صورت فرش دستباف گونه باشد یعنی گره‌های آن در ردیف‌های منظم به گونه ‌ای قابل تشخیص و لمس باشد.

چرا فرش ماشینی بخریم ؟

خرید فرش ماشینی اگر چه هزینه‌ای به مراتب کمتر از فرش دستباف دارد و اکثریت به دلیل اینکه نمی‌توانند فرش دستباف تهیه کنند به خرید آن روی می آورند اما این فرش‌ها به دلایل دیگری هم مورد استقبال همه‌ی اقشار جامعه قرار می‌گیرد، زیرا شما می‌توانید آن طرحی که با سبک و رنگ مورد علاقه‌ی شما جور است را با قیمت مناسب تر تهیه کنید در صورتی که اگر بخواهید نوع دستباف آن را داشته باشید باید آن را سفارش دهید که با هزینه‌ی بسیار گزافی روبرو می‌شوید .

در صورتی که فرش ماشینی در طرح‌های متفاوت سنتی، مدرن، کلاسیک بافته می‌شود که هر کدام رنگ بندی‌های متفاوتی داشته و حتی می‌تواند سفارشی طبق سفارش شما بافته و به شما ارائه گردد.

موضوع دیگری که بسیار جالب توجه است این است که، فرش ماشینی به شکل‌های هندسی مختلف و ابعاد متناسب با محل زندگی شما بافته شود.

 

 

مطالب مشابه

خرید فرش آگاهانه
چهارشنبه 28 آذر 1397

خرید فرش آگاهانه

ادامه مطلب

نکات لازم برای چیدمان زیباتر منزل
چهارشنبه 28 آذر 1397

نکات لازم برای چیدمان زیباتر منزل

ادامه مطلب

فرش مناسب منزلتان چیست؟
پنجشنبه 20 دی 1397

فرش مناسب منزلتان چیست؟

ادامه مطلب

گبه- گلیم -جاجیم
چهارشنبه 26 دی 1397

گبه- گلیم -جاجیم

ادامه مطلب

خرید مستقیم فرش از کارخانه
شنبه 29 دی 1397

خرید مستقیم فرش از کارخانه

ادامه مطلب

فرش اتاق کودک
دوشنبه 01 بهمن 1397

فرش اتاق کودک

ادامه مطلب

مرمت  یا رفو گری فرش
چهارشنبه 03 بهمن 1397

مرمت یا رفو گری فرش

ادامه مطلب

رنگرزی
شنبه 06 بهمن 1397

رنگرزی

ادامه مطلب

نظرات کاربران

کد امنیتی