5راهکار  افزایش طول عمر فرش ماشینی

 

 5راهکار افزایش طول عمر فرش ماشینی

در این مقاله به مبحث طول عمر فرش ماشینی وراهکارهای افزایش  ان  میپردازیم.

زمانی که صحبت از طول عمر یک فرش ماشینی است منظور مدت زمانی است که فرش قابل استفاده است این در حالی است که اگر برخی نکات رعایت شود میتوان این طول عمر را افزایش داد.

شرایطی هستند که این طول عمر را تحت تاثیر قرار میدهند.همچنین نشانه هایی در فرش به وجود می اید که نشان میدهد که از طول عمر فرش کاسته شده است. مثل تغییر رنگ فرش 

عوامل متفاوتی وجود دارد که بر رنگ فرش تاثیر میگذارد.

-نور آفتاب 

یکی از عواملی که بیشترین تاثیر را بر تغیر رنگ فرش میگذارد ، تابش مستقیم آفتاب است. نور آفتاب سبب میشود که الیاف حالت رنگ پریدگی پیدا کنند. بهترین راهکاری که برای جلوگیری از تغیر رنگ فرش در اثر نور آفتاب وجود دارد ، استفاده از پرده های ضخیم است. راهکار دیگر استفاده از روفرشی برای روی فرش است. اما جالب است بدانید که در حالی که برخی افراد از رنگ پریدگی فرش خود  اظهار نگرانی میکنند ، افرادی هستند که به دنبال خرید فرشهایی هستند که حالت رنگ پریدگی دارند. منظور فرشهای پتینه یا کهنه نما است. این فرشها به دلیل اینکه به نظر با قدمت و اصیل می ایند از ارزش بالایی برخوردار است. 

-استفاده از الیاف نا مرغوب و تغیر رنگ فرش در اثر شستشو 

برخی از فرشها به دلیل اینکه الیاف انها با رنگهای مرغوب رنگ نشده اند ؛در اثر شستشو تغیر  در رنگ فرش ایجاد میشود.الیافی که رنگ تیره دارند به سایرالیاف رنگ پس میدهند.

-پاک کردن لکه در اسرع وقت 

لکه های باقیمانده روی فرش میتواند روی کیفیت رنگ فرش تاثیر بگذارد. پاک کردن لکه ها ی فرش در اسرع وقت میتواند سبب شود که رنگ فرش ثابت بماند. 

 

*پهن کردن  فرش درمکانهای پررفت وامد وخرید فرش متناسب بااین مکان :

از جمله مهمترین مواردی که در دوام و ماندگاری فرش موثر است این است که برای مناطق مختلف ، فرشهای متفاوتی پهن کنید. برای مناطق کمتر تردد فرشهای معمولی و برای مناطق پر تردد فرشهای بادوام تری انتخاب کنید. 

*انتخاب فرش با متراژ مناسب

*انتخاب فرش با کیفیت مناسب (فرش ماشینی در جه یک)

این سه شرط جز مهمترین شرایطی هستند که لازمه افزایش طول عمر فرش ماشینی هستند.

در هنگام خرید فرش به مکانی که فرش قرار است در انجا پهن شود حتما دقت کنید .برای مکانهایمختلف فرشهای متفاوت بخرید.برای مکانهای پر رفت و آمد  مانند راهرو ها یا اتاق نشیمن چون پاخوری فرش بیشتر است فرشهای مقاوم تری بخرید. برای مکانهایی مثل سالن پذیرایی که پاخوری کمتری دارد اما ظرافت وکیفیت ان باید بالا باشد  فرشهای مقاوم وزیبا انتخاب کنید.

اتاق خوابها نیز به دلیل رفت آمد بالا وپاخوری بیشتر فرش بهتر است از فرشهای مقاوم خریداری شود.

مکانهایی که رفت و آمد کمتر است که فرش عمر بیشتری دارد. اما برای مکانهای پررفت وآمد  که فرش پاخوری بیشتری دارد .

شرط بعدی که در طول عمر فرش تاثیر دارد این است که با توجه به متراژ لازم وبا به کارگیری قانون فاصله 45 سانت از دیوار حفظ شود. لطفا متراژ خانه را دقیق حساب کنید.

شرط سوم انتخاب فرش با کیفیت ودرجه یک است. اگر فرش با کیفیت وبا جنس عالی انتخاب نشود فرش از همان اول مناسب نخواهد بود.

از مرحله خرید فرش ماشینی گذشته ایم وشرایط گفته شده در بندهای قبلی را رعایت کرده ایم یعنی فرش ماشینی مناسب مکان وبا متراژ مناسب و از درجه یک انتخاب شده است ومیخواهیم فرش طول عمر بیشتری داشته باشد نیازمند راهکارهایی است که در ادامه به طور کامل مورد بررسی قرار میگیرند.

راهکارهای افزایش طول عمر فرش ماشینی

1) دور کردن حرارت  ومواد اتش زا  از فرش ماشینی

این سوختگی میتواند اتش ،اتو یا حتی خاکسترهای سیگار باشد که هنوز روشن است.  

سوختگی فرش با سیگار

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

سوختگی فرش ماشینی با اتو

 

سوختگی فرش با اتو

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

سوختگی فرش ماشینی  با سایر

سوختگی فرش

 

 

 

 

 

 

 

 

 

در این موقع است که کاری از دست من وشما بر نمیاید و تنها رفوگر هنرمند  میتواند فرش را مانند روز اولش کند.برای اشنایی بیشتر باهنر رفوگری به مقاله  رفوگری مراجعه کنید.

 

2)جاروکشدن به صورت منظم واصولی

جاروکشیدن فرش ماشینی باید حداقل دوبار در هفته وحداکثر چهار در هفته است. جاروکشیدن به صورت منظم یعنی دوبار در هفته کمک  میکند که ذرات موجود در هوا که شامل غبار وخاک  یا حتی دود است کمتر درون فرش جاخوش کند ومهمان دائمی فرش شود .فقط کافی است که یک لکه هم روی فرش بیافتد دیگر همه چیز فراهم میشود که لکه ها از روی فرش پاک نشود.

اصلوی جاروکشدن این است که جارو برقی را در پایین درجه قرار دهید واز همه طرف ان جارو بکشید تا اشغالهای احتمالی بین تاروپود فرش نیز ار ان خارج شود. برای آموزش آشنایی کامل به مقاله چگونه فرش خانه مان را نو نگهداریم مراجعه فرمایید.

 

نفش جارو برقی در خرید فرش ماشینی

 

 

 

 

 

2)جابه جایی فرش

در بین شرایطی که گفتیم طول عمر فرش تحت تاثیر این موارد نیز است به موضوع انتخاب فرش با متراژ مناسب پرداختیم.ممکن است طرح فرش از یک طرف زیاد باشد یعنی متراژ خانه دقیق نگرفته باشید فرش از یک طرف تا بخورد .سعی کنید این تا خوردگی از یک طرف باشد وهمه جای فرش اینگونه نشود. جابه جایی فرش به این معناست که فرشرا اگر خواستید کنار بگذارید یا برای اثاث کشی جمع کردید بهترین روش رول کردن فرش است.

جابه جایی فرش شامل یک مورد دیگر نیز میتواند باشد. فرش را هرچند وقت یکبار سروته کنید تا همه جای فرش به طور یکسان پاخوری داشته باشد وهمچنین بید ان را نخورد. بنابراین  مبحث جابه جایی فرش دو هدف را دنبال میکند.

 

 

 

 

 

 

 

3)شستشوی اصولی ودرست فرش ماشینی

میدانید که اگر فرش را درجای مرطوب قرار دهید تا هنگامی که شسته اید به طور کامل  خشک نشده است آن را پهن کنید فرش دچار پوسیدگی میشود به یکباره خواهید دید که فرش شما به کامل از بین رفته است.مقاله شستشوی فرش میتواند شما را دراین راهکار یاری کند.

شستشوی فرش ماشینی

شستشوی فرشهای فانتزی

 

4)پاک کردن لکه از روی فرش ماشینی

یکی دیگر ازمواردی که سبب میشود که از طول عمر فرش کاسته شود همین لکه هایی هستند که اگر همان ابتدا که برروی فرش می افتند پاک شود  دیگر مشکلات بعدی را به همراه نخواهد داشت. اگر لکه که روی فرش میافتد همان ابتدا پاک نشود این لکه بر روی فرش ماشینی ماندگار میشود وبعد در اثر استفاده شامپو فرش شاید پاک شود .خود شامپو فرش نیز عمر فرش را کم میکند. در مرحله اخر فرش باید شسته شود تا لکه پاک شود در این حالت طول عمر فرش کم میشود.

بنابراین همان موقع که لکه روی فرش میافتد ان را پاک کنید. برای اشنایی کامل با روشهای پاک کردن هر لکه خاص از روی فرش  پیشنهاد میکنم مقاله پاک کردن لکه ها از روی فرش را مطالعه کنید.

 

5) نصب پرده و پهن کردن روفرشی

نصب کردن پرده وپهن کردن روفرشی سبب میشود که  نور مستقیا به فرش نتابد .اگر فرش در معرض نور مستقیم باشد بافت فرش به مرور زمان از بین میرود وظاهر فرش کمرنگ میشود.پس هنگامی که فرش ماشینی در داخل خانه پهن دارید حتما اقدام به زدن پرده به پنجره ها کنید، از ورو د نور مستقییم به داخل خانه جلوگیری شود.

 

نقش پرده درافزایش طول عمر فرش ماشینی

 

 

 

 

 

 

 

 

 

کلام اخر

دوستان عزیز ، کسانی که تنوع طلب هستندومدام دوست دارند که فرش عوض کنند که هیچ اما انهایی که میخواهند فرش خانه شان را مدتها نگهدارندبا انجام راهکارهای بالا میتوان گفت که شما میتوانید فرش خانه را سالیان دراز استفاده کنید. در نظر داشته باشدکه هر فرش مطابق مکانی که قرار است پهن شود انتخاب شود. انتخاب فرش ماشینی شایدبه نظر فرآیند کاملا ساده به نظر بیاید اما در عمل فرآیندی است که لازمه ان دقت است. دقت در خرید مهمترین رکن محسوب میشود. بنابراین در هنگام خرید فرش ماشینی دقت کافی را به خرج بدهید.

 

مطالب مشابه

فرش ماشینی تقلبی
چهارشنبه 28 آذر 1397

فرش ماشینی تقلبی

ادامه مطلب

خرید فرش آگاهانه
چهارشنبه 28 آذر 1397

خرید فرش آگاهانه

ادامه مطلب

نکات لازم برای چیدمان زیباتر منزل
چهارشنبه 28 آذر 1397

نکات لازم برای چیدمان زیباتر منزل

ادامه مطلب

فرش مناسب منزلتان چیست؟
پنجشنبه 20 دی 1397

فرش مناسب منزلتان چیست؟

ادامه مطلب

گبه- گلیم -جاجیم
چهارشنبه 26 دی 1397

گبه- گلیم -جاجیم

ادامه مطلب

خرید مستقیم فرش از کارخانه
شنبه 29 دی 1397

خرید مستقیم فرش از کارخانه

ادامه مطلب

فرش اتاق کودک
دوشنبه 01 بهمن 1397

فرش اتاق کودک

ادامه مطلب

مرمت  یا رفو گری فرش
چهارشنبه 03 بهمن 1397

مرمت یا رفو گری فرش

ادامه مطلب

نظرات کاربران

کد امنیتی

  • راهکارهای خوبی برای جلوگیری از خراب شدن فرش پیشنهاد کردید. ولی خب برای همه نوع فرش ماشینی جواب میدهد؟

  • اتو روی فرش ماشینی گذاشته بودم و فرش سوخته بود به همین دلیل نمیدونستم چیکارش کنم الان در این مقاله فهمیدم. متشکرم ازتون. یک سوال دیگه هم دارم جای پایه های مبل روی فرش باقی مونده چیکار کنم به حالت اولیه اش برگرده.؟