15روش پاک کردن لکه ها از روی فرش

15روش پاک کردن لکه ها از روی فرش 

دغدغه ای که امروزه بانوان مدام با ان روبه رو هستند تمیزنگهداشتن وسایل خانه است. از بین تمامی لوازم حساسیت وتاکید بیشتر روی فرش ومبلمان است. این تمیز نگهداشتن شامل دومرحله است. مرحله اول نونگهداشتن ومرحله دوم شستشو است.در این مقاله به لکه هایی مثل لکه رنگ مو اشاره شده است که برای بانوان بسیار کاربردی است.

خب این تمیز کردن مستلزم آگاهی است. در این مقاله به 20لکه که ممکن است بر روی فرش قرار بگیرد وروشهای شستشوی ان میپردازیم.قبل از اینکه به توصیف هر لکه وروشهای شستشوی ان بپردازیم لازم است این نکته را بدانید که اگر لکه خشک شده است در مرحله اول فرش را جارو بزنید وبعدلکه را تمیز کنید. تا گرد و خاک روی فرش به خرد فرش نرود وعلاوه بر لکه قبلی ،لکه جدیدی نیز ایجاد شود.

انواع لکه ها :

1)لکه رنگ مو 

لکه رنگ مو از ان دسته لکه های است که اگر به سرعت به ان نرسید ممکن است دیگر اصلا پاک نشود. زمانی که رنگ مو بر روی فرش ریخته میشود ،سریعا ان را با یک قاشق ان را پاک کنید. لکه ای که بر فرش باقی میمانند ،برای پاک کردن این لکه میتوانید از ماست برای این لکه استفاده کنید. روش دیگری برای پاک کردن لکه رنگ مو ،جوش شیرین +سرکه+اب  

2)لکه روغن

این لکه که عموما بر روی فرش آشپزخانه می افتد پاک کردن این لکه سخت است.برای پاک کردن این لکه حوصله لازم است. مایع ظرف شویی حلال روغن میتواند به کمکتان بیاید. مقداری این مایع را در یک سطل با آب مخلوط میکنیم. سپس ان را برروی فرش بمالید.تا لکه پاک شود وسپس با یک دستمال نیمه مرطوب ان را  تمیز کنید.

روش دیگری نیز وجود دارد ،روش دوم این است که ابتدا دستمال کاغذی بر روی روغن قرار بدهید تا لکه را به خود جذب کند سپس از وسیله ای تیز مثل چاقو استفاده کنید ولکه را از روی فرش بردارید. حال نوبت حلالهای روغن میرسد. بعد از شستشو با حلالها شما میتوانید ان را با آب گرم بشویید. حال مقداری جوش شیرین روی لکه بریزید تا مقدار چربی که از روغن باقی مانده است را نیز به خود جذب کند. اجازه بدهید به مدت 15دقیقه روی فرش باقی بماند وسپس از روی فرش بردارید. سپس جاروبرقی بکشید. اگر باز مشاهده کردید که آثاری از لکه باقی مانده است همین روش را دوباره تکرار کنید.

3)لکه جوهر

پارچه ای را با حلال جوهرخیس کنید وروی لکه بگذارید وبردارید تا لکه کمرنگ شود.صبر کنید تا فرش خشک شود. بعد از 15 دقیقه این کاررا تکرار کنید تا لکه پاک شود. پاچه ای دیگر با آب ولرم خیس کنید ومحل را تمیز کنید.صبر کنید تا خشک شود.

4)لکه لاک

همان ابتداکه لاک نرم است از روی فرش با قاشق بردارید و بعد از ان با یک دستمال روی ان ضربه بزنید وبردارید. یک محلول پاک کننده لاک بدون استون تهیه کرده وفرشتان را با ان پاک کنید زیرا ممکن است استون رنگ فرش را ببرد. (محلول بدون استون:الکل +آب اکسیژنه+شیشه پاک کن)

5) لکه ماژیک

به کمک حلال ومانند لکه جوهر پاک میشود.

6) لکه چای

ابتدا به سرعت با یک قاشق لکه را از روی فرش بردارید وسپس با پارچه نخی سفید ان را از روی فرش تمیز کنید. برای اینکه باقی مانده این لکه نیز از روی فرش پاک شود میتوانید با مخلوط اب وسرکه سفید به همراه مقداری کف شستشو دهید.(لکه چای روی فرش کرم بیشتر خود را نشان میدهد. )

 

7) لکه قهوه

ابتدا لکه را با چاقو یا قاشق بردارید وسپس با دستمال خشک لکه را از روی فرش برداریرد وسپس اب وسرکه را روی فرش با دستمال بکشید .بعد با دستمال خشک جای ان را خشک کنید.

 

8) لکه سس

حرکت اول این است که باقاشق سس را بردارید. سپس به وسیله یک پارچه تمیز نمدار ان را از روی فرش پاک کنید برای اینکه جای لکه نماند مقداری اب را روی فرش اسپری کنید.تکه ای لیموترش را روی فرش گذاشته ویا روی لکه فرش بمالید با دستما مرطوب لکه را پاک کنید.

 

9)لکه آدامس

روش اول

با کمک سرکه ادامس را از روی فرش بردارید .به این صورت که سرکه را روی آدامس بمالید وآدامس در سرکه حل شده ومیتوانید با یک کاردک ان را بردارید.

 

روش دوم

رایج ترین شیوه ای که همه استفاده میکنند گذاشتن یخ روی آدامس به مدت30ثانبه است. تا به تدریج سفت شود.سپس از یک قاشق برای جداکردن ان از روی فرش استفاده کنید.

 

روش سوم

ابتدا مایونز را روی آدامی بمالید وسپس ادامس به راحتی از فرش پاک میشود.

 

10) لکه خون

ابتدا یک پارچه تمیز برمی داریم ولکه را پاک میکنیم زمانی که عمده رنگ ان از بین رفت پارچه را کمی روی لکه بکشید تا پاک شود.سپس صابون یا پور رختشویی یا مایع ظرفشویی را به وسیله پارچه روی لکه بمالید تا لکه پاک شود. در مرحله بعد با پارچه مرطوب لکه را پاک کنید .سپس با دستمال تمیز محل راخشک کنید.

 

11) لکه بستنی

اگر بستنی روی فرش ریخت سریع تا ان آب نشده از روی فرش با قاشق بردارید. قاشق را در جهت خاب فرش بکشید. سپس با یک دستمال تمیز جای ان را پاک کنید. اب گاز دار مرطوب روی محل بکشید تنا باقی مانده نیز از بین برود.با یک دستمال خشک کنید.

اگر بستنی قبلا ریخته بود به سختی پاک میشود  نصف قاشق غذاخوری آمونیاک را با یک فنجان اب تهیه کنید وبا یک اسفنج روی ان بکشید. این قسمت را با اب بشورید وبگذارید تا خشک شود.

 

12) لکه شربت

لکه شربت ممکن است بی رنگ باشد. ولی حالت چسبندگی به فرش میدهد.سپس به وسیله اسفنج خیس روی لکه بکشید وچندین بار این عمل را تکرار کنید. اگر لکه پاک نشد از محلول الکل وسرکه به نسبت مساوی تقسیم کنید وان را روی لکه بمالید تا پاک شود. 

13) لکه گردوخاک

ابتدا محل را جارو بزنید وتا گلها را از فرش جمع شود. پارچه ای را آغشته به ماده شوینده روی فرش بکشید. صبر کنید .با پارچه دیگر ان را خشک کنید.(پاک کردن لکه گل از روی فرش )

 

14) لکه شکلات

روش اول:شکلات کاکائویی رو فرش ریخت ابتدا سریع ان را از روی فرش بردارید .سه لیوان وایتکس ویک لیوان سرکه تهیه کنید. کمی شامپو هم به ان اضافه کنید. محل را با این محلول شستشو دهید.

 

روش دوم :تکه های بزرگ شکلات را بردارید .قسمت مورد نظر را با اب خیس کنید وصبر کنید کمی نرم شود وان را ازروی فرش پاک کنید. جای ان را با مقداری شامپوتمیز کنید وبگذارید خشک شود.

 

15) لکه شمع

اگر قطره شمع تازه است سریع ان را با یک چاقو پاک کنید. سپس یک دستمال حوله ای را روی ان قرار دهید اتو کنید. این حرکت قطرات را اب میکند وجب دستمال میشود. این روند را تکرار کنید تا لکه از بین برود.

 

16)  لکه آب انار

اگر فرشتان روشن باشد این لکه به خوبی نمایان میشود. خب برای پاک کردن این لکه از ترکیب آب وسرکه استفاده کنید. محلولی درست کنید وروی لکه اسپری کنید. در صورت نیاز مقداری شامپو فرش را به این محلول بیافزاید. تا لکه سریع پاک شود.

17)شربت دارویی (داروهای مایع)

1)با استفاده از پارچه رطوبت لکه را بگیرید.

2)در یک کاسه کوچک دو فنجان آب خنک و یک قاشق غذاخوری سرکه سفید و یک قاشق غذاخوری مایع ظرفشویی را مخلوط کنید.

3)یک دستمال یا اسفنج یا برس نرم را درون محلول فرو برده و روی لکه بمالید.

4)لکه را با دستمال سفید پاک کنید زیرا رنگ از روی فرش به دستمال منتقل میشود. اگر باز هم پارچه رنگی شد الکل را روی فرش بمالید.

5)با یک پارچه لکه را تمیز کنید و بگذارید فرش در نور مستقیم خشک شود. سپس جارو بکشید.

18)لکه تخم مرغ

ابتدا با یک قاشق یا چاقو تخم مرغ را از روی فرش بردارید . دو قاشق چایخوری مایع ظرفشویی را در دو فنجان آب خنک مخلوط کنید. یک اسفنج یا پارچه سفید یا برس نرم را در محلول فروکنید. از لبه بیرونی لکه شروع کنید. پارچه را روی لکه بکشید. تا دیگر لکه به پارچه منتقل نشود. سپس با استفاده از یک دستمال تمیز ومقداری آب لکه را بشویید.

19) لکه چسب 

1)از چاقواستفاده کنید تا حد ممکن چسب را از روی فرش بردارید.

2)محلول یک فنحان ۀب گرم ،یک قاشق چایخوری مایع ظرفشویی و دو قاشق غذاخوری سرکه را مخلوط کنید.

3)یک پارچه تمیز را در محلول فروبرده و سریعا محل را تمیز کنید.

4)اجازه دهید فرش خشک شود. در صورت لزوم وپاک نشدن لکه مراحل را تکرار کنید.

20) لکه واکس

1)از چاقو برای برداشتن واکس از روی فرش استفاده کنید.

2)یک قاشق غذاخوری مایع ظرفشویی را در دو فنجان آب گرم مخلوط کنید و یک قاشق غذاخوری آمونیاک را نیز به آن اضافه کنید.

3)لکه را با اسفنج یا برس نرم آغشته شده به محلول را پاک کنید.

4)سپس لکه را با پارچه ای آغشته به آب ساده شستشو دهید. تا هر گونه محلولی در فرش باقی نماند . در واقع خاک یشتری جذب نکند. اگر لکه پاک نشد مراحل فوق را ادامه دهید. بعد از خشک شدن فرش ، فرش را جارو بکشید. تا فرش به حالت اولیه بازگرد.

21) لکه ادرار

-ابتدا لکه را با دستمال کاغذی یا پارچه سفید از روی فرش بردارید. از پارچه رنگی استفاده نکنید. زیرا رنگ به فرش منتقل میشود و این یک مشکل جدید است. (منظور از برداشتن لکه این است که رطوبت لکه را با دستمال بگیرید.)

-در یک کاسه کوچک و یا سطل کوچک ، یک محلول از یک فنجان سرکه مقطر سفید ، یک فنجان آب، دو قاشق چایخوری مایع ظرفشویی درست کنید. 

-یک دستمال سفید و تمیز یا برس نرم  را درون محلول تمیز کردن فرو کنید و ان را روی لکه بکشید. از قسمت خارج لکه مرطوب شروع کنید و به سمت مرکز لکه حرکت کنید تا از بزرگتر شدن لکه جلوگیری کنید. این کار را انجام دهید ؛زیرت محلول باید درون الیاف فرش وارد شود . اما سعی کنید فرش را بیش از حد اشباع نکنید. 

-برای پاک کردن محلول شوینده از یک دستمال کاغذی یا پارچه سفید و تمیز استفاده کنید . در مرحله بعد با استفاده از یک اسفنج تمیز ، مقداری زیادی آب ساده را روی لکه بمالید تا هر گونه باقیمانده محلول از فرش شسته شود. شستشو بسیار مهم است. زیرا باقیمانده میتواند باعث جذب خاک شود.

-وقتی به نظر میرسد بیشتر محلول از بین رفته است ، چند لایه حوله کاغذی را روی لکه قرار دهید یک سنگین روی ان قرار دهید ،15دقیقه صبر کنید و بعد حوله ها را دور بیاندازید . در صورت لزوم تکرار کنید. 

-به فرش اجازه دهید هوا از نور مستقیم خورشید یا گرما خشک شود .برای برگرداندن الیاف فرش به حالت اولیه فرش را جارو بکشید. 

 

 

مطالب مشابه

فرش ماشینی تقلبی
چهارشنبه 28 آذر 1397

فرش ماشینی تقلبی

ادامه مطلب

خرید فرش آگاهانه
چهارشنبه 28 آذر 1397

خرید فرش آگاهانه

ادامه مطلب

نکات لازم برای چیدمان زیباتر منزل
چهارشنبه 28 آذر 1397

نکات لازم برای چیدمان زیباتر منزل

ادامه مطلب

فرش مناسب منزلتان چیست؟
پنجشنبه 20 دی 1397

فرش مناسب منزلتان چیست؟

ادامه مطلب

گبه- گلیم -جاجیم
چهارشنبه 26 دی 1397

گبه- گلیم -جاجیم

ادامه مطلب

خرید مستقیم فرش از کارخانه
شنبه 29 دی 1397

خرید مستقیم فرش از کارخانه

ادامه مطلب

فرش اتاق کودک
دوشنبه 01 بهمن 1397

فرش اتاق کودک

ادامه مطلب

مرمت  یا رفو گری فرش
چهارشنبه 03 بهمن 1397

مرمت یا رفو گری فرش

ادامه مطلب

نظرات کاربران

کد امنیتی