محلول های خانگی برای از بین بردن لکه فرش

محلول های خانگی برای از بین بردن لکه فرش

تمیز کردن فرش خانه یکی از معضلاتی است که بانوان عزیز عموما با ان روبه رو هستند. این معضل نه چندان بزرگ که به راحتی قابل حل است ،ذهن برخی افراد را به  خود درگیر کرد است .این موضوع در حیطه شستشوی فرش قرار میگیرد. برای آگاهی کامل از روشهای شستشوی فرش ماشینی به مقاله مورد نظر مراجعه کنید. میخواهد فرش ماشینی ارزان باشد ی فرش ماشینی گران ،هیچ  تفاوتی ندارد به هر نیاز به پاک کردن ندارد. 

مهمترین موردی که وجود دارد این است که پاک کردن فرش از یک طرف و از طرف دیگر استفاده کردن از موادی که به الیاف فرش آسیب نرساند ،ذهن دغدغه مند خانم های عزیز خانه دار را درگیر کرده است. شاید بتوان با هرچیزی لکه را از روی فرش پاک کرد.اما صدمه نزدن به فرش مهم است.

بنابراین برخی افراد  در پی این موضوع تحقیقاتی انجام دادند وبه این نتیجه رسیدند که برخی مواد پاک  کننده فرش به الیاف موجود در فرش آسیب نمیرسانند. در این مقاله به تحلیل این مواد میپردازیم. البته لازم به ذکر است که در هنگام خرید به  اینکه فرش ماشینی درجه یک بخرید حتما دقت کنید .چون مرغوبیت الیاف مهم است.

در طی مقاله ای به پاک کردن انواع لکه با نام 15روش برای پاک کردن لکه ها اشاره شده است .

اما لازم است بدانید قبل از اینکه بروی فرش از هریک از این مواد استفاده کنید ،فرش را جاروبکشید. این جارو کشیدن غبار موجود در فرش را میگیرد .گرفتن غبار وخاک کمک میکند تا بعد از پاک کردن لکه از روی فرش لکه دیگری بر روی فرش قرار نگیرد.

-آمونیاک

برای پاک کردن لکه های فرش از محلول یک فنجان آمونیاک در دو لیتر آب گرم استفاده کنید.سپس اجازه دهید لکه خشک شود . درصورتی که لکه پاک نشود این کار را تکرا کنید

-سرکه :

سرکه خاصیت ضدمیکربی دارد که همین خاصیت بر خاصیت توانایی شستشو  افزوده میشود و بنابراین هرگونه رشد باکتریایی به واسطه سرکه تمیز خواهد شد. ترکیب سرکه وجوش شیرین به دلیل اینکه سرکه اسیدی وجوش شیرین بازی است وترکیب این دو خنثی است. بعد از ترکیب ،محلول پر حبابی ایجاد میشود.

سپس این ترکیب را با پودر شستشو مخلوط میکنند.این مخلوط به عمق فرش نفوذ میکند.خوبی این ترکیب این است که در کنار اینکه لکه به خوبی از فرش پاک میشود،جوش شیرین سبب میشود که بوی فرش نیز گرفته شود. (لازم است بدانید که این دو را بهتر است ترکیب نکیند. میتوانید از ترکیب پور با جوش شیرین به تنهایی استفاده کنید. )

برای استفاده از این ترکیب کافی است که  ان را به صورت ملایم بر روی فرش بمالید. اجازه دهید چند ساعت روی فرش بماند. بخش مایع بخار شده وسپس پودر جوش شیرین را میتوان توسط جاروبرقی خشک کرد.

-نمک :

سرکه ونمک را مخلوط کنید. مخلوط سرکه ونمک از بین برنده لکه است. این خمیر را روی لکه بمالید .سپس اجازه دهید تا جذب شود ،دستمال مرطوب را روی محل مورد نظربمالید .زمانی که خشک شد جاروبرقی بکشید.

روش دیگر استفاده از نمک:

برای لکه های مواغذایی چرب روی فرش از یک قسمت نمک با 4 قسمت الکل استفاده کنید . لکه سس کچاپ را میتوانید با استفاده از این محلول پاک کنید. قبل از اینکه سس خشک شود نمک را روی سس بمالید وبا اسفنج پاک کنید و سپس نمک را جارو بزنید 

-یخ :

یکی از لکه های متداول لکه آدامس است که روی فرش چسبیده است،برای رفع این لکه کافی است که تعدادی یخ را در کیسه پلاستیکی بریزید و روی لکه بمالید.سپس با کمک چاقو  آدامس را از روی فرش پاک کنید.

-بوراکس

لکه را کاملا مرطوب کنید. سپس مقداری بوراکس را روی لکه بریزید. اجازه دهید لکه خشک شود.سپس آن را جارو بکشید.

 

-دستمال مرطوب بچه:

از دستمال مرطوب بچ روی فرش یا گلیم برای پاک کردن لکه استفاده کنید. از دستمال مرطوب برای پاک کردن لکه از روی لباس نیز استفاده کرد.

-پودر ترد کننده گوشت :

اگر لکه خون روی فرش ریخته باشد چگونه ان را پاک کنیم ؟

پودر ترد کننده گوشت را رابا مقدار مساوی اب مخلوط کنید. اجازه بدهید این پاک کننده خانگی 30دقیقه روی لکه بماند .سپس ان را با آب سرد واسفنج تمیز کنید.

-کرم اصلاح :

اگر لکه اب میوه روی فرش باقی مانده راهکارش این است که کرم اصلاح را بردارید وبه سراغش بروید. ابتدا یک اسفنج مرطوب را روی لکه بزنید .مقداری کرم اصلاح را روی ان بریزید.سپس با اسفنج مرطوب تمیز کنید. (رطوبت فرش را با یک دستمال بگیرید .)کرم اصلاح بر روی لکه های روغنی نیز خوب عمل میکند.

ماء الشعیر

پک کردن لکه چای یا قهوه از روی فرش به نظر غیر ممکن میاید. اما برای پاک کردن این لکه ها کافی است که کمی ماءااشعیر روی لکه بریزید وسپس ان را به آرامی  درون فرش بمالید .ممکن است که چند بار برای پاک کردن لکه از روی این کار را انجام دهید.

پودر ذرت

قبل از اینکه  در مورد  این ترکیب صحبت کنیم لازم است تا در مورد  یک از مواد درون این ترکیب توضیحاتی داده شود.

یکی از موادی که در این ترکیب وجود دارد ،بوره است.بوره یکی از مواد معدنی  واز نمک های اسید بوریک است. بوره معمولا به شکل پودر سفید رنگ است متشکل از بلورهای نرم  بی رنگ که به آسانی در اب حل میشود. بوره کاربردهای زیادی دارد. از اجزای استفاده شده در شوینده ها ،مواد آرایشی  ولعاب شیشه ها است. در زیست شیمی از آن به عنوان محلولهای حائل ،ماده ضد آتش ،حشره کش در فایبر گلاس بهره گیری میشود. نام این کانی در زبانهای اروپایی بوراکس است.

خب حالا در مورد این ترکیب مهم صحبت کنیم.

یک پیمانه از بوره که در بالا به ان اشاره شد ونصف پیمانه چوش شیرین مخلوط کنید.سپس بر روی فرش بپاشید. با کشیدن یک پارچه مرطوب میتوانید ان را تمیز کنید. بعد از خشک شدن جاروبرقی بزنید.

بخار

آب را داخل دستگاه بخار شو بریزید. ساده ترین وامن ترین  محلول  بخار عادی ،سرکه سفید معمولی است .این  عامل پاک کننده ضد باکتری میتواند به عنوان یک پاک کننده سنتی در هر دستگاه شستشو با بخار جایگزین شود. برای لکه های بزرگتر از جوش شیرین به تنهایی استفاده کنید. ان را روی فرش بریزید وبعد از حدود نیم ساعت جاروبرقی بزنید.

پر اکسید هیدروژن

آب اکسیژنه حاوی اکسیژن خالص است .در عمل شبیه به پاک کننده های محبوب اکسیژن دار استو عمل تخلیه حبابها موجب  نفوذ به عمق فرش برای سست کردن وبیرون کشیدن خاک ومانده های غذا صورت میگیرد. آب اکسیژنه دارای خاصیت سفید کنندگی است .اثار باقی مانده از لکه به سادگی  از روی فرش پاک میشود. لکه خون وسس گوجه فرنگی را میتوانید به راحتی از روی فرش پاک کنید. آب اکسیژنه را میتوانید از داروخانه های تهیه کنید.

کلام اخر

برای پاک کردن لکه از روی فرش لازم است که درمورد پاک کردن هر لکه آگاهی داشته باشید.

این آگاهی مستلزم این است که  به تحقیق در این موارد بپردازید. ما در این مقاله تلاش کردیم که به طور کامل شما را راهنمایی کنیم.

مطالب مشابه

فرش ماشینی تقلبی
چهارشنبه 28 آذر 1397

فرش ماشینی تقلبی

ادامه مطلب

خرید فرش آگاهانه
چهارشنبه 28 آذر 1397

خرید فرش آگاهانه

ادامه مطلب

نکات لازم برای چیدمان زیباتر منزل
چهارشنبه 28 آذر 1397

نکات لازم برای چیدمان زیباتر منزل

ادامه مطلب

فرش مناسب منزلتان چیست؟
پنجشنبه 20 دی 1397

فرش مناسب منزلتان چیست؟

ادامه مطلب

گبه- گلیم -جاجیم
چهارشنبه 26 دی 1397

گبه- گلیم -جاجیم

ادامه مطلب

خرید مستقیم فرش از کارخانه
شنبه 29 دی 1397

خرید مستقیم فرش از کارخانه

ادامه مطلب

فرش اتاق کودک
دوشنبه 01 بهمن 1397

فرش اتاق کودک

ادامه مطلب

مرمت  یا رفو گری فرش
چهارشنبه 03 بهمن 1397

مرمت یا رفو گری فرش

ادامه مطلب

نظرات کاربران

کد امنیتی