فرش ماشینی خوب چی بخرم ؟؟؟

فرش ماشینی خوب چی بخرم ؟؟؟

ملاک‌های خرید فرش ماشینی چیست؟؟

بهترین فرش ماشینی را از کجا بخرم ؟؟

فرش ماشینی خوب چه ویژگی‌هایی دارد؟؟

از کجا بفهمم فرشی که خریده‌ام فرش ماشینی خوب است؟؟؟

***************************************************************

مهمترین عامل در کیفیت فرش ماشینی جنس نخ خاب فرش  است. نخ خاب، که همان ریشه‌های فرش محسوب می‌شود؛ بنیان و اساس فرش ماشینی به شمار می‌رود. اگر جنس نخ خاب از الیاف درجه یک نباشد، فرش ماشینی نیز به اصطلاح خوب نخواهد بود. در نتیجه ماندگاری زیادی نخواهد داشت. حتی اگر نگاه اقتصادی به قضیه داشته باشیم باز به صرفه است که فرشی تهیه کنیم که ماندگاری بهتری داشته باشد. از بُعد اقتصادی مهمتر، بُعد سلامتی افراد است. اگر فرش خوب انتخاب نکرده باشیم سلامتی خود و خانواده‌مان را در معرض انواع بیماری‌ها قرار داده‌ایم. در ادامه مقاله قصد داریم شما را با عوامل موثر در کیفیت فرش‌های ماشینی آشنا کنیم.
 

عوامل موثر در کیفیت فرش‌های ماشینی

الیاف فرش

بهترین نوع الیاف برای نخ خاب، الیاف پشم است. الیاف پشم، الیاف طبیعی است که تنها در فرش دست بافت مورد استفاده قرار می‌گیرد. بهترین الیافی که از نظر خواص به الیاف پشم نزدیک است، الیاف آکریلیک هیت ست شده می‌باشد. به دلیل خواصی که دارد در قیاس با سایر الیاف‌ها مورد استفاده در بافت فرش‌های ماشینی، بهترین الیاف به شمار می‌رود.

تراکم و شانه فرش

عامل دیگری که در تعریف فرش ماشینی خوب موثر است این است که فرش شانه و تراکم بالایی داشته باشد.

انواع فرش ماشینی بر اساس شانه وتراکم :

1)فرش ماشینی 1500شانه با تراکم 4500

2)فرش ماشینی 1200شانه با تراکم 3600

3)فرش ماشینی 1000شانه با تراکم 3000

4)فرش ماشینی 700شانه با تراکم 2700

در بین تمامی فرش‌هایی که گفته شد، فرش ماشینی 1000 شانه و فرش ماشینی 1200 شانه طرفداران زیادی دارد. فرش ماشینی 1000شانه در بین فرش‌های ماشینی که شانه و تراکم بالایی دارد، چون قیمت مناسب تری دارد طرفدار زیادی دارد. در واقع کیفت وظرافت وبه همراه قیمت مناسب دارد. فرش ماشینی 1500شانه به دلیل اینکه قیمت بالاتری نسبت به سایرین دارد و از طرفی نازک تر از سایر فرش‌ها است طرفدار کمتری دارد، هرچند که زیبایی بیشتری دارد. فرش ماشینی 700شانه نیز قیمت پایین تری نسبت به سایر فرش‌های ماشینی دارد اما به دلیل اینکه کیفیت و ظرافت پایین‌تری نسبت به دیگر فرش‌های ماشینی دارد طرفدار کمتری دارد؛ البته ناگفته نماند که تنوع محصولات بالایی نیز دارد. فرش ماشینی 1000 شانه بهترین گزینه برای کسانی است که تمایل دارند که همه ویژگی‌ها در کنار هم باشد. بنابراین باتوجه به مطالب گفته شده در میابیم که هر چه شانه و تراکم فرش بالاتری باشد کیفیت و ظرافت بیشتری دارد و در نتیجه فرش ماشینی خوب به شمار می‌رود.

*******************************************************************

طرح فرش

طرح فرش را می‌توان به عنوان یکی از عوامل موثر در فرش ماشینی خوب و با کیفیت درنظر گرفت. انتخاب طرح موضوعی کاملا سلیقه‌ای است. در حال حاضر طرح اصیل، طرح فانتزی، طرح‌های مدرن وجود دارند. برخی افراد تک بودن طرح برایشان اهمیت دارد. برخی طرح‌ها هستند که مختص شرکت فرش خاص یا فقط آن را در شانه و تراکمی خاصی می‌بافند. یکی از مهمترین عواملی که سبب می‌شود فرش ماشینی خوب جلوه کند این است که مطابق با مکانی که قرار است در آن پهن کرد، انتخاب شود. اگر قرار است در اتاق خواب پهن شود مطابق همان جا فرش تهیه کنید،‌ اگر قرار است در سالن پذیرایی خانه شما یا در آشپزخانه پهن شود متفاوت است. پس انتخاب فرش متناسب با مکانی که قرار است فرش در آنجا پهن شود.

**************************************************************************

رنگ فرش

انتخاب رنگ فرش از آن دسته عواملی است که به طور غیر مستقیم در خوب بودن فرش موثر است. چرا رنگ فرش در خوب بودن فرش موثر است؟  در پاسخ باید گفت که همه رنگ‌ها برای خانه شما مناسب نیستند؛ نورگیر و نورپردازی خانه شما در این انتخاب موثر است. (نور گیر: نور طبیعی که از بیرون وارد خانه می‌شود. و نورپردازی: منظور روشنایی‌های داخل خانه می‌باشد.) اگر خانه شما نورگیر کافی ندارد، بهتر است فرش ماشینی با رنگ روشن خریداری کنید. از طرفی اگر خانه شما دارای متراژ پایین است، رنگ‌های روشن می‌توانند خانه را بزرگتر نشان دهند.

********************************************************

ابعاد فرش

بسیاری از زوج‌های جوان قبل از ورود به خانه با این سوال رو به رو می‌شوند، که فرش چند متری بخریم؟ برای پاسخ بدین سوال باید به صورت جزئی تر آن را بررسی کنیم.
یکی دیگر ازعوامل موثر در خرید فرش ماشینی خوب، تعیین ابعاد و اندازه‌های فرش است؛ که لازم است قبل از خرید فرش، ابعاد و مکان مورد نظر فرش در خانه مشخص شود. بعضی از افراد اطلاعات صحیحی از ابعاد فرش در اختیار ندارند یا ممکن است تصورغلطی از سایزها در ذهن خود داشته باشند؛ به عنوان مثال سایز فرش 9 متری، که به غلط سایز آن را 3*3 می‌دانند. که ما در تصویر رو به رو ابعاد استانداردی که برای تولید فرش توسط شرکت فرش آریامهر انجام می‌گیرد را به نمایش گذاشته‌ایم.

نکات ضروری برای خرید فرش ماشینی خوب

1. در قدم اول برای خرید فرش، باید مشخص شود که فرش را برای چه قستی از فضای خانه درنظر دارید. به عنوان مثال فرشی که برای پذیرایی در نظر گرفته‌اید با فرش اتاق خواب از لحاظ طرح و رنگ و جنس کاملا متفاوت است.

2. در قدم دوم برای خرید فرش، حتما سبک زندگی خود را در نظر بگیرید. به عنوان مثال اگر کودکی یا حیوانات خانگی در منزل نگهداری می‌کنید؛ بهتر است فرش را با طرح‌های شلوغ و تیره رنگ انتخاب کنید. بدین گونه کثیفی‌ها به راحتی قابل مشاهده نیست.

3. در قدم سوم جهت خرید فرش، حتما فضای خانه را در نظر بگیرید. به عنوان مثال اگر فضای منزلتان کوچک است؛ بهتر است فرش‌هایی به رنگ روشن را انتخاب کنید تا فضای خانه را بزرگتر و وسیع‌تر نشان دهد.

4. در قدم چهارم برای خرید فرش، حتما به فروشگاه‌هایی معتبر مراجعه کنید و در مورد موادی که در تولید فرش استفاده می‌کنند، اطلاعاتی را به دست آورید.

مطالب مشابه

فرش ماشینی تقلبی
چهارشنبه 28 آذر 1397

فرش ماشینی تقلبی

ادامه مطلب

خرید فرش آگاهانه
چهارشنبه 28 آذر 1397

خرید فرش آگاهانه

ادامه مطلب

نکات لازم برای چیدمان زیباتر منزل
چهارشنبه 28 آذر 1397

نکات لازم برای چیدمان زیباتر منزل

ادامه مطلب

فرش مناسب منزلتان چیست؟
پنجشنبه 20 دی 1397

فرش مناسب منزلتان چیست؟

ادامه مطلب

گبه- گلیم -جاجیم
چهارشنبه 26 دی 1397

گبه- گلیم -جاجیم

ادامه مطلب

خرید مستقیم فرش از کارخانه
شنبه 29 دی 1397

خرید مستقیم فرش از کارخانه

ادامه مطلب

فرش اتاق کودک
دوشنبه 01 بهمن 1397

فرش اتاق کودک

ادامه مطلب

مرمت  یا رفو گری فرش
چهارشنبه 03 بهمن 1397

مرمت یا رفو گری فرش

ادامه مطلب

نظرات کاربران

کد امنیتی