خرید فرش ماشینی باتوجه به سبک زندگی

خرید فرش ماشینی باتوجه به سبک زندگی

خرید فرش ماشینی همیشه با دغدغه همراه بوده وهرکس ممکن است دغدغه خاص خود را داشته باشد. دغدغه هایی که رنگ متفاوتی دارند. دغدغه برخی افراد در خرید فرش این است که آیا فرشی که خریداری کرده ایم تناسبی با دکوراسیون خانه دارد؟

این تناسب را هر فرش ماشینی (فرش ماشینی 1000شانه یا فرش ماشینی 700شانه یا فرش ماشینی 1200شانه )میتواند ایجاد کند. 

این سوال که تقریبا در ذهن همه زمان خرید میاید و برخی برای جواب این سوال حساس تر وبرخی به اسانی ان را پاسخ میدهند. تناسب از کجا حاصل میشود ؟اصلا تناسب با دکوراسیون خانه به چه معناست؟ تناسب در واقع به معنای این است که وسایل با هم  همخوانی داشته باشد. این همخوانی میتواند شامل رنگ و طرح و....باشد. این تناسب میتواند مدرنیته یا سنتی باشد. حتی این تناسب میتواند رابطه میان تضادها باشد. فرض کنید شما یک وسیله قدیمی زیبا دردکوراسیون خانه چیده اید ومیخواهید سایر وسیله ها را با ان ست کنید. انتخاب یک فرش با طرح سنتی میتواند گزینه خوبی باشد.سبک زندگی در انتخاب فرش مهم است. سبک زندگی به سه دسته تقسیم بندی میشود :مدرنیته ،سنتی،مدرنیته-سنتی .برخی از افراد تنها سنتی را میپسندند.طرح های فرشهای اصیل ایرانی برای خانه ها اینگونه افراد میتواند گزینه خوبی باشد. برخی سبک مدرنیته وفانتزی را میپسندند .این گونه افراد بیشتر تمایل به خرید فرشهای فانتزی دارند. دسته اخر ان دسته از افرادی هستند که وسایلی مثل کابینت را فانتزی میپسندند واشیایی مثل فرش را سنتی  میپسندند.برخی از افراد منازل بدون مبل را میپسندند به این گونه افراد پیشنهاد میشود هفتصد شانه بگیرند تا نرمتر باشد. عموما افراد از مبل استفاده میکنند. کسانی که مبلمان دارند بهتر است از 1200یا فرش ماشینی 1000شانه بخرند. در ادامه مقاله به بررسی جنس فرش های فانتزی وفرش های ماشینی وهمچنین سایر ویژگی ها هر دوخواهیم پرداخت.

 

بررسی فرشها در دکوراسیون

در قسمت قبل در مورد تاثیر سبک زندگی برانتخاب فرش صحبت کردیم.در فرهنگ مردمان زمان قدیم فرش جایگاه بالایی داشته است. در زمان قدیم که جهاز ها به صورت ساده بوده واینقدر مانند الان تجملاتی بوده یکی از تکه های مهم که حتما درجهاز بوده فرش بوده است. اگرفرد از توانایی مالی بالایی برخوردار بوده ،فرش دست بافت به دخترش میداده است واگر فرد از توانایی مالی متوسط روبه پایین برخوردار بوده فرش ماشینی به دخترش جهاز میداده است. که عموما هم فرش جوشقان به عنوان  فرش جهاز میداده اند.اما اکنون که تنوع طرح ها بالا رفته وفرش های ماشینی شبیه فرشهای دست بافت شده اند ازاین رو اکثر افراد تصمیم به خرید فرش ماشینی گرفته اند.هرچه خانه خلوت تر باشد ووسایل کمتری در خانه چیده شده باشد بهتر است ازفرشهای با طرح های شلوغ خریداری کنید زیرا هم چیدمان زیباتر وهم فرش جلوه بیشتری خواهد داشت.  اما اگر خانه را پر از وسایل کرده اید مخصوصا کسانی که جهاز میچینند ،خانه را شلوغ کرده اند بهتر است فرششان را ازطرح های خلوت خریداری کنند. دکوراسیون خانه های الان تقریبا فانتزی است. امروزه افراد در زندگیشان زیاد از وسایل فانتزی استفاده میکنند. اما خب انتخاب برخی وسایل درخانه به دست خومان است. انتخاب پرده ومبل  وفرش ووسایل خانه باشماست ولی مدل معماری خانه ومکان پنجره ها وغیره ممکن است به دست شما نباشد. البته اگر خود خانه را ساخته باشید انها نیز دست شماست. ولی اگر از پیش ساخته تهیه کرده باشید دست شما نیست. مکان پنجره ها نیز  مهم است. زیرا میزان آفتاب خوری فرش نیز مشخص میشود.درست است که پرده از نور ورودی به خانه جلوگیری میکند اما اگر پرده کنار باشد افتاب به فرش میرسد. تاثیر معماری خانه بر انتخاب فرش مهم است. اگر معماری خانه تان به صورتی است که گرد است میتوانید فرش گرد انتخاب کنید. اگر معماری خانه به صورت معمولی ومستطیلی است نیز میتوانید از فرشهای گرد خریداری کنید. پرده ومبل وفرش انتخابش کامل با خود شماست. پرده های سنتی که امروزه بیشتر در خانه ها دیده میشود. پرده های فانتزی عموما  در ادارات وبرخی از افراد در اتاق خواب هایشان از این نوع پرده ها استفاده میکنند. پرده های فانتزی مناسب فضای پذیرایی منزل نیستند.البته سلیقه ای است شاید شما بپسندید.به سلیقه شما احترام میگذارم.

مبلمان بیشتر از سایر وسایل خانه به چشم میاید. نقطه ی کانونی (اولین جایی که به چشم میخورد وشما را جذب میکند وبیشتر در ذهن باقی میماند)برخی از خانه ها جایی است که مبلمان خانه را قرار داده اند. از نظر من رنگ وطرح مبلمان بسیار مهم است. زیرا اگر مبلمان ترکیب رنگش با سایر وسایل درست انتخاب شده باشد چیدمان کلی خانه را زیبا میکند. مبلمان استیل با سبک سنتی هماهنگی دارد. گرد چیدن مبلمان نیز یکی از استایل هایی است که جلوه مبل را زیاد میکند. رنگ پارچه های مبلمان بهتر است چرک تاب باشد یا از رنگ های تیره باشد تا به زودی وبه راحتی کثیف نشود. رنگ فرش اینگونه باشد که اگر فضای منزلتان کوچک است از رنگ های روشن استفاده کنید تا فضا منزل بازتر دیده میشود. اگر فضای منزلتان بزرگ است از رنگهای تیره خریداری کنید. تا فضا را بسته تر نشان دهد.

 

حال به سراغ ویژگی های فرش ها میرویم.

 

مورد اول؛

جنس الیاف؛

در فرشهای ماشینی با طرح های اصیل عموما از جنس آکریلیک هستند. البته در زمان کنون با توجه به پیشرفت دستگاهها آکریلیک راهیت ست میکنند.هیت ست کردن آکریلیک سبب میشود که مقاومت این الیاف در برابر گرما بیشتر شود وهمچنین پرزدهی فرش را کاهش میدهد. در فرشهای فانتزی از الیاف پلی استر استفاده میشود اگر بخواهید مقایسه بین الیاف انجام دهید الیاف آکریلیک بهتر هستند چون خواصش به پشم نزدیکتر است. الیاف پلی استر نیز خواص خود را دارد. یکی از خواصش ضدحساسیت بودن است .

 

مورد دوم؛

شانه وتراکم؛

تراکم به تعداد گره های دریک متر از طول فرش گفته میشود .وبه تعداد گره های های در عرض فرش شانه گفته میشود. هرچه شانه وتراکم فرش بیشتر باشد فرش محکم تر وظریفتر وزیباتر است.

 

مورد سوم؛

ابعاد فرش؛

ابعاد فرش نکته مهمی است .لازم نیست تمام خانه را بافرش بپوشانید. حداقل فاصله فرش تا دیوار 45 سانتی متر است. لازم است این فاصله رعایت شود. فرش در ابعاد 6 و9 و12 اندازه های متعارف هستند ولی اگر اندازه های خاص بخواهید برخی از کارخانه ها در اندازه های درخواستی فرش میافند. ابعاد فرش نکته ای است که از کنارش نباید به سادگی گذشت تمام ویژگی های فرش را تحت تاثیر قرار میدهد. 

 

 

مورد چهارم

رنگ آمیزی فرش

انتخاب رنگ فرش مهم است. قبلا در مورد اینکه تیره یاروشن انتخاب کنید توضیحاتی داده ام. الان وارد مبحث کلی رنگ امیزی میشوم. حداقل تعداد رنگ مورد استفاده در یک فرش 8رنگ است. یکی از رنگهایش غالب است وسایر رنگ ها در کنار این رنگ معنا میگیرند  وجلوه میکنند. اما در برخی فرشها 10رنگ ودر برخی دیگر 14 رنگ استفاده میشود. تعداد این رنگها در قیمت فرش موثر است همینطور در زیبایش نیز موثر است.

 

 

 

مورد پنجم؛

طرح ونقشه ؛

پایه تمام فرشها طرح ونقشه است. اگر طرح ونقشه وجود نداشت ،انسانها با نخ فرشهایی میبافتند که ساده بود وهیچ طرح خاصی نداشت شاید در ابتدا زیبا به نظر میامد اما بعد از گذشت همه فرشها شبیه هم شاید تنها تفاوتش در رنگ فرش ها بود. اینجاست که نقش طرح ونقشه مشخص میشود.

 

کلام آخر این است که در انتخاب فرش آگاهانه وبا دقت رفتار کنید تا از خرید خود راضی باشید وخریدی انجام دهید که سالیان برای شما کار کند.تمام این موارد که گفته شده است جنبه اموزشی دارد .انتخاب هرکدام از موارد گفته شده کاملا سلیقه ای  است ونظر
آخر با شماست.

مطالب مشابه

فرش ماشینی تقلبی
چهارشنبه 28 آذر 1397

فرش ماشینی تقلبی

ادامه مطلب

خرید فرش آگاهانه
چهارشنبه 28 آذر 1397

خرید فرش آگاهانه

ادامه مطلب

نکات لازم برای چیدمان زیباتر منزل
چهارشنبه 28 آذر 1397

نکات لازم برای چیدمان زیباتر منزل

ادامه مطلب

فرش مناسب منزلتان چیست؟
پنجشنبه 20 دی 1397

فرش مناسب منزلتان چیست؟

ادامه مطلب

گبه- گلیم -جاجیم
چهارشنبه 26 دی 1397

گبه- گلیم -جاجیم

ادامه مطلب

خرید مستقیم فرش از کارخانه
شنبه 29 دی 1397

خرید مستقیم فرش از کارخانه

ادامه مطلب

فرش اتاق کودک
دوشنبه 01 بهمن 1397

فرش اتاق کودک

ادامه مطلب

مرمت  یا رفو گری فرش
چهارشنبه 03 بهمن 1397

مرمت یا رفو گری فرش

ادامه مطلب

نظرات کاربران

کد امنیتی