برای تمیز کردن فرش از سرکه استفاده میکنید ؟

برای تمیز کردن فرش از سرکه استفاده میکنید ؟

سرکه یک مایع جادویی است که کاربرد بی شمار دارد. به علاوه به دلیل طبیعی بودن این محلول برای کودکان نیز سازگار است و هیچ ضرری ندارد. (محلول های خانگی برای از بین بردن لکه فرش )برای تمیز کردن فرش میتواند از سرکه نیز استفاده کرد. اگر به دنبال یک جایگزین مطمئن و ارزان برای شامپو فرش هستید ، سرکه میتواند جایگزین خوبی باشد. این ماده اکثر لکه ها را میتواند پاک کند. اما آیا این بدان معنی است که میتوانید به طور مستقیم یک بطری سرکه سفید را روی لکه های فرش بریزید؟ نه ! همیشه قبل از استفاده ان روی کل فرش ،ثبات رنگ و تغییر بافت را در یک منطقه پنهان بررسی کنید.

سه عاملی که باید قبل از استفاده از سرکه بررسی کنید.

 

1)نوع لکه

همه مواد قلیایی یا اسیدی هستند . برای تمیزکردن ،باید تاثیر ph ماده را خنثی کنید. اگر این ماده اسیدی است ،باید از یک ماده قلیایی برای تمیز کردن آن و برعکس استفاده کنید. سرکه بسیار اسیدی است و از این رو خاصیت ضد میکروبی و ضد باکتریایی دارد. به دلیل خاصیت اسیدی، سرکه میتواند لکه های قلیایی مثل ادرار حیوانات ، .... را به راحتی پاک کند. لکه های اسیدی مانند سس سویا یا کچاپ با سرکه پاک نکنید.اگر از سرکه برای پاک کردن این لکه ها استفاده میکنید ، پاک کردن این گونه لکه ها سخت تر خواهد شد.

2)جنس فرش

جنس فرش یکی دیگر از عوامل حیاتی است که باید قبل از استفاده از سرکه برای تمیز کردن فرش در نظر بگیرید. از سرکه نمیتوان برای پاک کردن لکه فرشهای بافته شده از الیاف طبیعی وپشم یا ابریشم استفاده کرد. این ماده میتواند به الیاف فرش آسیب برساند.

3) روش تمیز کردن

روش تمیزکردن مورد استفاده شما فرش شما را تحت تاثیر قرار میدهد. در صورت لکه های مرطوب ،بلافاصله ان را با دستمال های کاغذی پاک کنید. سپس سرکه رقیق شده را روی لکه اسپری کنید و آن را روی لکه بمالید. این روند را تکرار کنید تا لکه ها از بین برود. سرکه را به الیاف فرش فشار ندهید. برای لکه های خشک ابتدا لکه را بخراشید. همچنین اطمینان حاصل کنید که سرکه را قبل از استفاده از آن برای تمیز کردن فرش با آب رقیق کنید.

3روش استفاده از سرکه برای تمیز کردن فرش

1)دستگاه بخار شو

اگر در خانه بخارشو دارید،میتوانید به جای پاک کننده های مبتنی بر مواد شیمیایی از سرکه استفاده کنید.فقط کافی است محلول رادر دستگاه بخار شو ریخته و دستورالعمل موجود در دفترچه راهنما را رعایت کنید.اگر در دستور العمل اجازه استفاده از محلول تمیز کننده در کنار آب را داده است  ،سرکه را مطابق توصیه رقیق کنید. اگر در دستور العمل استفاده به شما اجازه داده شده است که میتوانید به طور مستقیم از محلول تمیز کردن استفاده کنید ،میتوانید سرکه را در مخزن بریزید. با شروع کار تمیز کردن فرش ،بوی سرکه  را متوجه خواهید شد . اما نگران نباشید ،با خشک شدن فرش این بو تمام خواهد شد.

2)به عنوان رفع کننده بوی فرش

آیا میدانید که میتوان از سرکه برای گندزدایی فرش استفاده کرد. برای گند زدایی از فرش میتوانید از یک قاشق چایخوری جوش شیرین ،یک قاشق غذاخوری سرکه و دو فنجان آب گرم استفاده کنید. آن را درون یک بطری بریزید و اسپری کنید. شما متوجه خواهید شد که مخلوط شروع به حباب میکند. پس از کاهش حباب های گازی ،مایع را روی فرش اسپری کنید. با خشک شدن فرش ،بو از بین میرود. همراه با جوش شیرین شاید شما از تمیز کردن فرش با سرکه و جوش شیرین شنیده باشید ، موثرترین پاک کننده خانگی برای تمیز کردن فرش ترکیب جوش شیرین و سرکه سفید است. اما با ندانستن روش صحیح تمیز کردن ممکن است به نتیجه مطلوب نرسید. خاصیت جذب جوش شیرین هنگام ترکیب با سرکه میتواند ابزاری قدرتمند برای از بین بردن لکه باشد . روش اول تمیز کردن فرش با جوش شیرین و سرکه سفید ابتدا مقداری سرکه را روی لکه ها بریزید . بگذارید چند ثانیه خیس بخورد. سپس جوش شیرین را در سراسر لکه بپاشید. جوش شیرین را جارو بکشید و ببینید لکه شما در عرض چند دقیقه از بین میرود.

روش دوم تمیز کردن فرش با سرکه سفید و جوش شیرین

مواد لازم :

-ظرف شیشه ای یا سرامیک

-جوش شیرین

-پودر شستشو

-سرکه

-آب گرم

-پارچه یا قلم مو

-تهیه محلول شستشو

نصف فنجان آب گرم+4 قاشق غذاخوری سرکه سفید + یک قاشق غذاخوری جوش شیرین +یک قاشق غذاخوری پودر لباسشویی را با هم مخلوط کنید. محلول حاصل کاملا مخلوط شود تا جوش آید .سپس درون یک بطری بریزید و روی لکه بریزید. همه چیز باید به سرعت انجام شود. بعد از قرار دادن مخلوط روی فرش ،نیم ساعت ان را بگذارید تا خاک فرش گرفته شود و سرکه بوی نامطبوع را خنثی کند. سپس با دقت ان را با دستمال یا قلم مو پاک کنید. خاک جمع شده به راحتی بیرون می اید و بدون هیچ مشکلی از سطح فرش خارج میشود. خاکهای باقیمانده را از روی فرش جارو بکشید.

روش سوم استفاده از سرکه سفید  و جوش شیرین برای پاک کردن لکه فرش

این روش برای فرشهایی که بوی بد و آلودگی های قوی دارند ،مناسب است. اصل نظافت به شرح زیر است :

جوش شیرین را به طور یکنواخت روی سطح پوشش کف بریزید. 30 دقیقه آن را بگذارید. در این مدت محلول سرکه را آماده کنید : 1قاشق غذاخوری سرکه را در یک لیتر آب گرم مخلوط کنید. پس از گذشت نیم ساعت ،لازم است پوشش را تمیز کنید و محلول آماده شده را روی ان اسپری کنید. نیم ساعت دیگر صبر کنید. این کار برای اطمینان از واکنش سرکه با ذرات سودا موجود در فرش ضروری است. فرش را در جهت الیاف خشک کنید و دوباره ان را جارو بکشید.

روشی دیگر نیز وجود دارد:

3قاشق چایخوری مایع ظرفشویی (همیشه از مواد شوینده بی رنگ استفاده کنید )+یک چهارم لیوان سرکه سفید و آمونیاک محلول در آب گرم (7-8لیتر). برای پاک کردن لکه از اسفنج یا پارچه استفاده کنید. سپس ان را با جارو برقی تمیز کنید. اگر لکه تازه است.

مزایا و مضرات استفاده از سرکه سفید برای تمیز کردن لکه های فرش مانند هر روش دیگری  این روش مزایا و معایبی دارد. قبل استفاده از ماده لازم است تا این موارد را در نظر بگیرید. مزایای استفاده از این روش :

-در دسترس بودن جوش شیرین و سرکه سفید

-قیمت پایین این روش

-سازگاری با محیط زیست

-عدم ایجاد واکنش های آلرژیک

-کارایی و اثر بخشی

معایب :

-برای هر  فرشی مناسب نیست.

-به عنوان راهکار اول همیشه موثر نیست.ممکن است به چندین روش نیاز باشد.

-بوی سرکه 

مطالب مشابه

فرش ماشینی تقلبی
چهارشنبه 28 آذر 1397

فرش ماشینی تقلبی

ادامه مطلب

خرید فرش آگاهانه
چهارشنبه 28 آذر 1397

خرید فرش آگاهانه

ادامه مطلب

نکات لازم برای چیدمان زیباتر منزل
چهارشنبه 28 آذر 1397

نکات لازم برای چیدمان زیباتر منزل

ادامه مطلب

فرش مناسب منزلتان چیست؟
پنجشنبه 20 دی 1397

فرش مناسب منزلتان چیست؟

ادامه مطلب

گبه- گلیم -جاجیم
چهارشنبه 26 دی 1397

گبه- گلیم -جاجیم

ادامه مطلب

خرید مستقیم فرش از کارخانه
شنبه 29 دی 1397

خرید مستقیم فرش از کارخانه

ادامه مطلب

فرش اتاق کودک
دوشنبه 01 بهمن 1397

فرش اتاق کودک

ادامه مطلب

مرمت  یا رفو گری فرش
چهارشنبه 03 بهمن 1397

مرمت یا رفو گری فرش

ادامه مطلب

نظرات کاربران

کد امنیتی