فرش پله

فرش پله

در بسیاری از خانه‌ها راه پله، کانونی برای ورود به خانه است. پله‌ها یکی از بخش‌های مهم خانه هستند که نیاز به فرش دارند. انتخاب فرش پله از انتخاب فرش برای سایر نقاط  خانه کمی سخت‌تر است. اما چرا فرش پله مهم است؟ بهترین فرش پله برای خانه شما چه فرشی است؟ (میتواند بهترین فرش ماشینی باشد یا سایرموارد) فرش پله باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد؟

چرا فرش پله مهم است ؟

-کاهش سر وصدا در اثر رفت و آمد از روی پله‌ها، مخصوصا زمانی که پله‌های خانه چوبی هستند.

- جلوگیری از سقوط افراد در پله‌ها مخصوصا خانه‌هایی که کودکان و سالخوردگان در آن‌ها زندگی می‌کنند. 

*-*پله‌هایی که زیبایی ندارند. (این مورد به نقش فرش پله در ایجاد زیبایی در خانه اشاره می‌کند.)

فرش پله در واقع همان فرش‌های رولی است که بر روی پله‌های خانه پهن می‌شود. می‌تواند فرش، گلیم، گبه باشد که هر کدام زیبایی خود را دارد و نمی‌توانیم برای هر خانه نسخه یکی بپیچیم.

فاکتورهای انتخاب فرش پله

1)مکان پله‌ها

جایی که می‌خواهید فرش پله را پهن کنید منظور مکان پله‌هاست، از اهمیت زیادی برخوردار است. مدل فرش پله‌هایی که داخل سالن هستند و پله‌هایی که داخل راهرو هستند که یکی نیستند. جایی که پر رفت و آمد است ممکن است که با کفش از روی فرش پله عبور کنند فرش پله‌های گلیمی برایش مناسب تر است زیرا در صورت آسیب دیدگی می‌توان آن را به زودی تعویض کرد.

2)قیمت

فاکتور قیمت رادست کم نگیرید.(می‌توانید فرش ماشینی ارزان تهیه کنید.) گلیم چون قیمت مناسب‌تری نسبت به فرش دارند بنابراین برای پله‌های راهرو مناسب هستند قیمت گبه از گلیم بیشتر واز فرش کمتر است. افرادی که فرش پله از جنس فرش برایشان گران تمام می‌شود می‌توانند از گبه استفاده کنند تا هم زیبایی داشته باشد وهم قیمتش از فرش ارزان تر باشد.

3)رنگ

رنگ‌های چرک تاب و تیره برای پله‌های داخل راهرو که زود کثیف می‌شوند گزینه بهتری است. مثلا فرش‌های خانه کرم است می‌خواهید دکوراسیون هماهنگ باشد می‌توانید از رنگ قهوه‌ای برای فرش پله انتخاب کنید. رنگ فرش پله می‌تواند تزریق انرژی به خانه باشد در محیطی که پله‌های سفید روح را ازخانه گرفته‌اند یک رنگ زیبا می‌تواند روح و انرژی را برگرداند. حتی رنگ فرش پله‌ها می‌تواند ست با کاغذ دیواری شود.

4)طرح

در زمان کنون طرح‌های متنوع و گوناگون به بازار وارد شده که هرکدام زیبایی خود را دارد. اما بهترین فرش برای راه پله فرشی است که طرحی شلوغ داشته باشد تا بتواند خاک را پنهان کند و یک عنصر طراحی را به پله‌های خانه اضافه کند. حال این فرش پله می‌تواند گبه، گلیم، فرش ... باشد که هر کدام ویژگی های خاص خود را دارند. 

5)ابعاد و متراژ

عموما متراژ پله‌ها را به گونه ای حساب می‌کنند که فرش پله ها از هر طرف کمی فاصله داشته باشد. این مورد کاملا سلیقه‌ای است و انتخاب اینکه کاملا پله‌ها را بپوشاند یا اینکه فاصله  داشته باشد، به سلیقه شما بستگی دارد. برخی نیز به جای فرش از موکت استفاده می‌کنند. موکت نیز می‌تواند گزینه خوبی باشد. و همچنین از لحاظ قیمت نسبت به گلیم و فرش به صرفه تر است.

جنس فرش پله

چون راه پله اصولا جایی پر رفت وآمد است باید از فرش‌هایی که از مقاومت و استحکام بالایی برخوردار است، استفاده کرد.  برخی از فرش پله ازجنس پلی استر هستند جنس نسبتا مقاومی است و قیمت پایینی نیز دارد؛ اما خب نسبت به آکریلیک از کیفیت پایین تری برخوردار است. جنس فرش در واقع عمر فرش است. آکریلیک ضد حساسیت است و در برابر گرما و حرارت مقاوم است و همچنین نخ آکریلیک هیت ست شده پرزدهی کمتری نیز دارد.

چگونگی نصب فرش پله

این که رانر پله‌ها کجا تمام شود بسته به جای پله دارد؛ اما بهتر است تاپایان راه پله و کمی بعد از آن ادامه داشته باشد. در برخی پله می‌توان گلیم را به دور پله پیچید در این صورت از تمام زوایا می‌توانید گلیم را روی پله ها ببینید. پله‌هایی که از سالن به اتاق خواب متصل می‌شوند درجه اهمیت بیشتری دارد و بهترین جنس را باید داشته باشد. در بخش فاکتورها به رنگ فرش پله پرداختیم.

پیشنهاد می‌شود رنگ فرش پله‌ها را با فرش‌های اتاق خواب‌ها یا پذیرایی یا حتی رنگ مکمل این رنگ ها ست کنید.

نکته ی دیگری که حائز اهمیت است، این است که راه پله گرد است یا راه پله عادی است به هرکدام یک طرح ومدلی میاید.

فرش پله به صورت 500 شانه و 700 شانه بافته می‌شود. اصولا 700شانه توپرتر است و زیبایی بیشتری دارد می‌تواند گزینه خوبی برای راه پله‌های خاص باشد و 500شانه‌ها برای راه پله‌های خارج از محیط منزل مناسب است.

مطالب مشابه

فرش ماشینی تقلبی
چهارشنبه 28 آذر 1397

فرش ماشینی تقلبی

ادامه مطلب

خرید فرش آگاهانه
چهارشنبه 28 آذر 1397

خرید فرش آگاهانه

ادامه مطلب

نکات لازم برای چیدمان زیباتر منزل
چهارشنبه 28 آذر 1397

نکات لازم برای چیدمان زیباتر منزل

ادامه مطلب

فرش مناسب منزلتان چیست؟
پنجشنبه 20 دی 1397

فرش مناسب منزلتان چیست؟

ادامه مطلب

گبه- گلیم -جاجیم
چهارشنبه 26 دی 1397

گبه- گلیم -جاجیم

ادامه مطلب

خرید مستقیم فرش از کارخانه
شنبه 29 دی 1397

خرید مستقیم فرش از کارخانه

ادامه مطلب

فرش اتاق کودک
دوشنبه 01 بهمن 1397

فرش اتاق کودک

ادامه مطلب

مرمت  یا رفو گری فرش
چهارشنبه 03 بهمن 1397

مرمت یا رفو گری فرش

ادامه مطلب

نظرات کاربران

کد امنیتی