بازار فرش

بازار فرش

چند سالی است که به دلایل مختلف از جمله تحریم های مختلف از جانب کشورهای غربی و واردات فرش از سایر کشورها وتاثیراتی که بر  صادرات فرش (چه ماشینی (فرش ماشینی 1200شانه ،فرش ماشینی 1000شانه و... )و چه دست بافت )گذاشته شده است ،بازار فرش با رکود مواجه شده است.

این رکود ضربه خود را به صنعت فرش بافی ایران زده است .حال این رکورد هم در بازار فرش ماشینی وهم در بازار فرش دستبافت تاثیر خود را گذاشته است . تاثیر در بازار فرش دست بافت بیشتر بوده است. در شهر هایی مثل کاشان که هنوز صنعت قالیبافی در ان رواج دارد متاسفانه این رکود را بیشتر احساس کرده اند.فرشبافان نیز  با توجه به این رکودها دچار مشکلاتی در زندگیشان شده اند.حتی برخی افراد که شغل اصلیشان فرشبافی بوده است (منبع کسب در آمدشان فرشبافی است )دچار مشکل اقتصادی شده اند.

******************************************************

فرشهای وارداتی وتاثیر ان بر اقتصاد صنعت فرشبافی

فرشهای شنل یا همان فرشهای بلژیکی که متاسفانه چندسالی است به بازار فرش ایران وارد شده است  خود توانسته به اقتصاد ایران لطمه وارد کند.این فرشها که ابریشم نما هستند ،الیاف مورد استفاده در بافت این فرشهای ویسکوز است.متخصصین حوزه فرش میگویند که بهترین جنس فرش ماشینی که به الیاف پشم نزدیک تر است الیاف آکریلیک است . که خوشبختانه اخیرا کارخانه های تولید کننده فرش در شهر فرش کاشان از الیاف اکریلیک هیت ست شده استفاده میکنند .

*****************************************************

 حال که در این مبحث هستیم به معایب فرش شنل یا بلژیکی میپردازیم :

-فرش شنل صرفا جنبه تزیینی دارد .

-عمر کمتری نسبت به فرشهای ماشینی دارد. (برای پهن کردن )

-در برابر رطوبت وشستشو مقاومت چندانی ندارد .برای همین استفاده به عنوان کفپوش مناسب نیست.

-جنس نخ خاب انها پلی استر است. که از نظر  تاثیر ان بر سلامتی افراد  از الیاف اکریلیک پایین تر است .

-این فرشها بسیار نازک هستند اگر مبلمان در خانه ندارید یا از فرش استفاده بیشتری برای نشست وبرخواست دارید این فرشها اصلا برای شما گزینه خوبی نیستند.

-در برابر حرارت های غیر مستقیم مثل اتو یا قابلمه داغ به سرعت تغییر شکل میدهند.

-در برابر اشیا سنگین مثل پایه های مبل نیز مقاومت ندارد.

-این فرشها سبک هستند وبه سرعت بر روی سرامیک سر میخورند .

در کل اگر میخواهید فرش برای کفپوش خانه تهیه کنید و صرفا جنبه تزیینی نداشته باشد این فرشها برای شما مناسب نیستند بنابراین گول قیمت مناسب ان را نخورید.

تحریم ها وصادرات

متاسفانه چند سال اخیر که کشور مان در تحریم قرار گرفته است کشورهایی مثل چین که یکی از رقبای بزرگ ایران در زمینه فرش است . به دلیل تحریم ایران و وجود کمرنگ ایران در بازار فرش جهانی ،جایگاه فرش ایرانی را گرفته اند. شهری به نام کاشان نیز در چین تاسیس کرده اند و دران شهر ،فرش هایی شبیه فرش کاشان دران بافته اند. این فرشها تنها شبیه فرش کاشان هستند بازار جهانی را در دست گرفته اند هر چند جنس انها هیچگاه مانند محصولاتی نیست که در کاشان تولید واستفاده میشود.

 ایران در گذشته بیشتر ین صادرات فرش را به آمریکا داشته است .اما اخیرا به دلیل قطع رابطه با امریکا این فروش به صفر رسیده است .

 

بازار فرش داخلی

افراد برای خرید فرش به بازار فرش که میروند با قیمت های سنگین ان  که مواجه میشوند به فکر فرو میروند که چه فرشی انتخاب کنیم که در کنار قیمت مناسب سایر ویژگیها را نیز داشته باشد. انهایی که تمایل به خرید فرش دست بافت دارند که به سراغ خرید فرش دست بافت میروند.

اما انهایی که علاقه به خرید فرش دست بافت دارند اما خب قدرت خریدشان را ندارند به سراغ فرشهای ماشینی دست بافت گونه میروند بازار فرش داخلی در سلطه شهر کاشان است. چون بیشترین واحد های تولیدی فرش در  شهر فرش کاشان وجود دارد .

درخواست بازار داخلی بیشتر کدام فرشهاست؟

درخواست فرش در ایران در چند سال اخیر باتوجه به پیشرفتی که در صنعت فرش ماشینی صورت گرفته است ،بیشتر فرش ماشینی بوده است. به دلیل تنوع محصولات فرش ماشینی،کیفیت بالای این محصولات وزیبایی این فرشها از محبوبیت بیشتری برخوردار هستند.  بیشترین محبوبیت در بین فرشهایی که در ایران تولید میشود متعلق به فرش کاشان است .

فرشهای ماشینی برجسته ،فرشهای ماشینی دست بافت گونه ،فرشهای ماشینی  فانتزی ،فرشهای ماشینی گبه وگلیم همه اینها محصولاتی هستند که درکنار هم در کارخانه های فرش در شهر فرش کاشان تولید میشود. همچنین رنگهایی که بیشتر در بین ایرانی ها رایج است که خریداری میکنند، عموما برای فرش جهیزیه کرم ،فرش ماشینی برای منازل فرش سرمه ای ،گردویی ،فیلی است. البته رنگهایی نظیر شکلاتی ،ابی فیروزه ای نیز از محبوبیت نسبی برخوردار هستند.

فرشهای اتاق نوزادان وکودکان نیز انقدر متنوع هستند که خانواده ها در انتخاب  فرش دچار تردید میشوند.

اما اگر در مبحث شانه وتراکم بخواهید تحقیق کنید بهتر است خدمتتان عرض کنم که فرش ماشینی 1000شانه طرفدار زیادی دارد چون در کنار قیمت مناسب ،زیبایی ،کیفیت را نیز به همراه دارد. اگر قدرت خرید بالاتری دارید پیشنهاد میکنم فرش های 1200شانه از همه نظر از 1000شانه بالاتر است. اما خب قیمت ان کمی بالاست. اگر باز میخواهید بفهمید فرش ماشینی چند شانه بهتر است پیشنهاد میکنم مقاله ان را مطالعه کنید. در مبحث تراکم نیز  تراکم 3600از همه بهتر است .به طور کلی فرش ماشینی در تراکم های 3000،3600،2700،2550تولید میشود.

از نظر محبوبیت طرح میتوان گفت که طرح افشان که خود یک زیر مجموعه ای بزرگ دارد وهمچنین طرح باغ ارم ، وهمچنین نایین طرفداران بیشتری دارد.(طرح های افشان شامل ،افشان خوشه ای ،افشان گل ریز تبریز،افشان زر،افشان دانژه،افشان افشان خشتی ،افشان مروارید  میشود. که هرکدام زیبایی خود را دارد .)

حمایت از تولید کنندگان داخلی وظیفه همگانی

حمایت از محصولات کشور خودمان وظیفه ای است که برعهده تمامی ایرنیان است .فرش ایرانی که در جهان معروف است و همه جهانیان طرفدار ان هستند را باید به محصولات وارداتی ترجیح داد. دولت نیز وظیفه دارد تا از تولید کنندگان فرش ماشینی حمایت کند این حمایت که باید همه جانبه باشد به طور غیر مستقیم بر اقتصاد خانواده های ایرانی موثر است .(قدرت خرید خانواده ها شاید در گرو حمایت دولت باشد .) بنابراین لطفا به هنگام خرید فرش تنها به قیمت فکر نکنید به سلامتی در کنار کیفیت وزیبایی فکر کنید .

 

 

 

 

مطالب مشابه

فرش ماشینی تقلبی
چهارشنبه 28 آذر 1397

فرش ماشینی تقلبی

ادامه مطلب

خرید فرش آگاهانه
چهارشنبه 28 آذر 1397

خرید فرش آگاهانه

ادامه مطلب

نکات لازم برای چیدمان زیباتر منزل
چهارشنبه 28 آذر 1397

نکات لازم برای چیدمان زیباتر منزل

ادامه مطلب

فرش مناسب منزلتان چیست؟
پنجشنبه 20 دی 1397

فرش مناسب منزلتان چیست؟

ادامه مطلب

گبه- گلیم -جاجیم
چهارشنبه 26 دی 1397

گبه- گلیم -جاجیم

ادامه مطلب

خرید مستقیم فرش از کارخانه
شنبه 29 دی 1397

خرید مستقیم فرش از کارخانه

ادامه مطلب

فرش اتاق کودک
دوشنبه 01 بهمن 1397

فرش اتاق کودک

ادامه مطلب

مرمت  یا رفو گری فرش
چهارشنبه 03 بهمن 1397

مرمت یا رفو گری فرش

ادامه مطلب

نظرات کاربران

کد امنیتی