تاثیر کاغذ دیواری بر انتخاب فرش

تأثیر کاغذ دیواری برانتخاب فرش

به تدریج به عید نزدیک میشویم ومردم در تلاش وتکاپو هستند تا برای سال جدید خانه هایشان را نو نوار کنند یا خانه ی جدیدی بخرند. مثلا به هنگام خرید فرش ماشینی به این فکر میافتند که فرش مناسب منزلمان چیست؟

قبل از اینکه مفصلا وارد مبحث شوم این نکته را بگویم که فرش ماشینی برجسته با کاغذ دیواری های ساده یا سه بعدی  ست میشوند.

اما در این بین به هنگام خرید برخی چیز ها به دلیل تنوع بالا دچار تردید میشوند. مبحثی که امروز میخواهیم در موردش صحبت کنیم انتخاب فرش براساس کاغذ دیواری است. در سالهای گذشته بسیار از کاغذ دیواری استفاده میشده وچند سالی کنار گذاشته شد دراصطلاح از مد رفت و دوباره به بازار آمد وحال دوباره مد شده است.تنوعی که  اکنون در بین کاغذ دیواری ها میبینید در زمان گذشته نبوده است.قبل از اینکه وارد بحث نکات کاغذ دیواری شویم عامل مهم در انتخاب کاغذ دیواری کف پوش خانه است. منظور از کف پوش پارکت یا سرامیک است. قبل از انتخاب کاغذ دیواری یعنی به هنگام  خرید اولیه به قابل شستشو بودن کاغذ دیواری حتما دقت کنید.

 

 نکاتی وجود دارد که در انتخاب کاغذ دیواری باید در نظر گرفته شود.

1)انتخاب کاغذ دیواری براساس محل نصب

منظور از محل نصب این است که میخواهیددر اتاق خواب ،سالن پذیرایی ،راهرویا هرجایی دیگر کاغذ دیواری نصب کنید. خب مشخص است که کاغذ دیواری که برای پذیرایی انتخاب کرده اید را نمیخواهید در اتاق خواب بزنید .البته این مورد نیز مهم است که انتخاب آخر دست شماست وسلیقه شما حرف آخر را میزند.

2)انتخاب طرح مناسب

اگر کاغذ دیواری شلوغ دوست دارید دکوراسیون خلوت انتخاب کنید به تناسب فرشتان نیز خلوت انتخاب شود بهتر است.

3)تاثیر رنگ کاغذ دیواری در ابعاد

اگر فضای منزل بزرگ است ومیخواهید کمی کوچک جلوه کند .اگرفضای منزل کوچک است اکنون بسیاری از خانه ها کوچک وآپارتمانی هستند وقصد دارید کمی بزرگ به چشم بیاید بهتر است از کاغذ دیواری های روشن استفاده کنید.

4)دیوارهای خانه ترک خورده ومیخواهید با کاغذ دیواری بپوشانید از کاغذ دیواری های طرح دار استفاده کنید .

5)کاغذ دیواری هایی که طرح بزرگ دارند باعث ایجاد صمیمی میشوند.

6)رنگ کاغذ دیواری نیز میتواند شور وانرژی به خانه بدهد.

7)میتوانید ترکیبی از کاغذ دیواری ها استفاده کنید ولی بدانید بهتر است  کاغذ دیواری های شلوغ در میان دیوار یا گوشته ای که خلوت تر است کار شوند .

8)مبل؛اگر ابتدا به سراغ کاغذ دیواری رفتید وبعد خرید مبل ،اگر کاغذ دیواری شلوغ انتخاب کردید،مبل خلوت انتخاب کنید وبلعکس.اگر مبل را قبل از کاغذ دیواری خریده اید ،حال که نوبت کاغذ دیواری است ان راعکس مبلتان انتخاب کنید یعنی شلوغ بود خلوت وخلوت بود شلوغ.درضمن این را هم بدانید که فانتزی یا استیل بودن مبل در کاغذ دیواری موثر است.

البته این نکته نیز ناگفته نماند که برخی کاغذ دیواری را متناسب با روکش مبل وصندلی انتخاب میکنند .منظور متناسب این است که تقریبا یکی میگیرند.

انواع کاغذ دیواری

1)کاغذ دیواری کاغذی

این نوع کاغذ دیواری نازک وغیر قابل شستشو است .چسبی که برای چسباندن بر دیوار لازم است ،همان چسب کاغذ دیواری است .دوام یک یا دو ساله دارد. به آسانی پاره میشود همین دلیل برای اینکه برای اتاق کودکتان انتخاب نکنید کافی است.حتی برای سالن پذیرایی نیز مدام باید نگران باشید که وسیله ای به آن کشیده نشو تا پاره شود. فقط یک مزیت دارد و ان قیمت ارزانش  است.  

2)کاغذ دیواری  pvc با روکش وینیل

این کاغذ دیواری بادوام ،قابل شستشو ، ضد خش است وبه سختی پاره میشود. تا 5سال دوام دارد. به نظر پیشنهاد خوبی برای اتاق کودک میاید.

3)کاغذ دیواری نانو

تمام ویژگی های که برای pvc گفتیم را دارد علاوه بران دوده وکثیفی نیز نمیگیرد ،پاره نمیشود،ضد حساسیت است ،عایق صدا وگرما هستند. به دلیل استفاده از تکنولوژی به کار رفته در تولید این کاغذ دیواری قیمت ان نیز به تناسب گران تر است.

4)کاغذ دیواری بافت دار

نقش و نگاری که براین نوع کاغذ دیواری میبینید از جنس مخمل پارچه ای یا مخمل پلاستیکی هستند .این نوع کاغذ دیواری نیز گران قیمت است ولی به دلیل وجود مخمل که روی پس زمینه pvcکارشده است ،قابل شستشو نیست. اگر دکور فانتری چیده اید این نوع کاغذ دیواری بسیار لوکس است.

 

5)کاغذ دیواری سه بعدی

کاغذ دیواری های سه بعدی پرطرفدار ترین  کاغذ دیواری ها در بین بقیه کاغذ دیواری ها هستند .به دلیل اینکه حالت های سایه خاصی دارند برجسته به نظر میرسد. نور پردازی خانه اگر زیبا طراحی شده باشد ،زیبایی این کاغذ دیواری را دوچندان خواهد کرد.

این کاغذ دیواریها را میتوان برای خانه هایی که سقف بلند دارنداستفاده کرد.

6)کاغذ دیواری با الیاف طبیعی

این نوع کاغذ دیواری کمیاب وهمچنین گران است.مواد تشکیل دهند ان چوب فنلاندی است .تمام مزیت های ان کاغذ دیواری ها را نیز دارد .زیبایی خاصی دارد که بقیه ندارند و آن این است که وجود تکه های برگ وچوب بسیار نازک در الیاف ان دیده میشود طراحی این کاغذ دیواری ها به گونه ای است که طبیعت را یادآور میشود .

قبلا هم کمی در موردموضوع هماهنگی  کاغذ دیواری با دکور خانه صحبت کرده بودیم. هنگامی که این هماهنگی رعایت نشود خانه را محیطی بی نظم وخسته کننده نشان میدهد.

اگر تنوع طلب هستید بهتر است ازکاغذ دیواری با رنگ هایی انتخاب کنید که ملایم هستند وبا هررنگی ست میشوند. مثلا شما دوست دارید مدام دکور منزل را تغییر دهید ویا وسایل خانه را تعویض کنید ،بهتر است رنگی انتخاب کنید که با هر رنگی ست میشودوهمچنین اگردکورشلوغ میپسندید حتما کاغذ دیواری خلوت انتخاب کنید.

حتی کاغذ دیواری ها میتوانند با پرده ها ست شوند .کاغذ دیواری ها از نظر طرح ورنگ میتوانند با پرده ست شوند. اگر طر ها ست نشدند اشکال ندارد سعی برانتخاب رنگ متناسب باشد. فانتزی بودن واصیل بودن پرده نیز نقش دارد.

حال به سراغ نقش فرش میرویم

تمام حرف های بالا مقدمه ای براین موضوع است که تناسب کاغذ دیواری با فرش چگونه به وجود بیاید؟

ایجاد یک تناسب کار نه چندان سختی است اما اگر راهکارش را بلد نباشید سخت میشود.

اصولا کاغذ دیواری های شلوغ همانطور که گفتیم با دیزاینی خلوت هماهنگ میشوند .

اگر دیزاین خلوتی برای منزل در نظر گرفتید بهتراست کاغذ دیواری شلوغ در نظر بگیرید.

وهمینطور برای دیزاین های شلوغ کاغذ دیواری خلوت در نظر بگیرید.

فرش های اصیل نیز با کاغذ دیواری های طرح سنتی تناسب بیشتری دارند وهمچنین فرش های مدرن وفرش های فانتزی تناسب بیشتری را با پرده های فانتزی دارند .

در صورتی که منزل شما پارکت باشد  تعداد کمی فرش پهن شده باشد نقش پارکت از فرش در اینجا بیشتر میشود ؛زیرا پارکت  بیشتر فضای باز را تشکیل داده ورنگ ان در واقع  غالب بر تمام رنگ های موجود در سالن است. پس رنگ کاغذ دیواری اینجا با پارکت ست میشود. حال اگر فضای منزل سرامیک باشد مقداری که زیر مبل ها وشاید کمی از دور اتاق خالی باشد وسرامیک ها نیز نمایان باشد. در واقع رنگ غالب سالن رنگ فرش هاست اصولا فرش ها از هشت رنگ یا ده رنگ در بافتشان استفاده شده است. در اینجاست که باید خودتان رنگ غالب فرش را خودتان بیابید تا کاغذ دیواری ها را با ان ست کنید. فضاهای پر رفت وامد مثل راهرو ها کمی چرک تاب باشند بهتر است.

نصب کاغذ دیواری کاری سخت است اما از سختی مهم تر دقتی است که باید برایش گذاشته شود تا بهترین صورت خود را پیدا کند.

مطالب مشابه

 خرید فرش گرد و نقش ان در دکوراسیون
چهارشنبه 26 تیر 1398

 خرید فرش گرد و نقش ان در دکوراسیون

ادامه مطلب

جلوه فرش کاشان با نکات طلایی دکوراسیون
دوشنبه 23 دی 1398

جلوه فرش کاشان با نکات طلایی دکوراسیون

ادامه مطلب

نظرات کاربران

کد امنیتی